» 
»
 

TMS tedavisi ile beyni sıfırlamak mümkün olacak!

Beyinde fazla yer kaplayan anıları silmek mümkün oluyor. Üzücü, acı anıları silip beynin tazelenmesi için geliştirilen tedavi yöntemi TMS ile hücrelerin yenilenmesi ve beynin rahatlaması amaçlanıyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz açıklıyor.

Vücudun duyu merkezi olan beyinde mikyarlarca hücreler bulunuyor her bir hücre birçok işlevi aynı anda yerine getiriyor. Konuşmak, görmek, duymak, tat almak ve koklamak beynin temel görevlerindendir. Tabiki iskelet sistemini kontrol etme, kas sistemini kontrol etme ve ruhsal durumları da içinde barındıran sonsuz bir kütüphanedir. Birçok problemi ve soru işaretlerini içerisinde barındıran ayrıca üzülme, sevinme, ağlamak gibi duygular da fazlasıyla yer almaktadır. Çok çalışan ve sorunları çözümlemeye çalışan beyin artık zaman içerisinde hafızadaki doluluktan dolayı birçok hastalığa da kapı aramış oluyor. Güçlü iradeye sahip olamayanlar acıların ve üzüntülerin üstesinden gelemeyenler veya bu kötü anıları hafızasında bir yerde hep canlı tutanlar zaman içerisinde depresyon, parkinson, şiddetli baş ağrıları veya denge kaybı gibi sinirsel hastalıklara yakalanıyorlar. Birçok nöroptikiyatrik hastalıklara davetiye çıkartan beyin, insan kontrolünde olmasına rağmen engelleyemediği birçok duygu da vardır. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucunda yeni bir tedavi yöntemi olan TMS keşfedildi. TMS yani Transkranial Manyetik Stimülasyon tedavisi beyindeki birçok acı, üzüntü dolu anıları siliyor. Hücrelerin yenilenmesini, tazelenmesini sağlıyor.

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz'un açıklamalarında, biliçteki önemsiz yer kaplayan, beynin geriye attığı anılar, tam hatırlanamayan gereksiz anılar beyinin daha çok yorulmasına neden oluyor. Gereksiz yer işgal etmiş oluyor. TMS tedavisi ile depresyondaki hastaların ilaç kullanmadan da üzücü, stres yapan durumlardan kurtulmasına yardımcı oluyor. Hücrelerin yenilenmesiyle beyin travmatik olayları hafızadan siliyor. Hamile veya emzirme dönemindeki kadınların da bu tedavi yöntemini güvenli bir şekilde yaptırabileceklerini garanti ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *