» 
»
 

Tok tutan besinler hangileridir? Dr. Gürkan Kubilay anlatıyor...

Anlatım tarzı ve muhteşem önerileri ile herkezin beğenisini kazanan Dr. Gürkan Kubilay tok tutan ve sahurda yenmesi gereken besinleri Mutfakta İyilik Var programında anlattı...

Ramazan ayı ile birlikte günlük hayatımızdaki bir çok beslenme alışkanlığımızda değişmiş oluyor. Bedensel ve ptikolojik olarak bir arınma olan ramazan ayında sahurda nelerin yenmesi gerektiği, iftar yaparken ilk önce hangi besinle başlanması gerektiği kimlerin oruç tutamayacağı gibi bir çok sorunun cevabı Dr. Gürkan Kubilay'ın engin bilgileri ile Mutfakta İyilik Var programında cevaplanıyor...

Oruç süresinin uzunluğu nedeni ile özellikte sahurda yenmesi gereken besinlere dikkat çeken Kubilay; insan metebolizmasının yemekten 8 saat sonra acıkmaya başladığını belirterek, sahurda bisküvi, çikolata gibi besinlerden, pasta gibi sekerli gıdalardan, hamur işlerinden çabuk acıkmamak için uzak durulması gerektiğini söyledi. Kubilay bu besinler yerine mutlaka süt, yulaf, kuzu etinin tüketilmesi gerektiğini ve bu besinlerin en fazla tok tutan besinler olduğunu belirtti. Bunların dışında direnci arttırmak için soğan, zeytin, antioksidan açısından da önemli olan kırmızı üzüm (şeker hastaları hariç), mercimek,incir tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Çay ve kahve ise sahurda uzak durulması gereken içecekler arasında bulunmaktadır dedi.

Kubilay insülin kullananlar, şekeri ve tansiyonu düzensiz olanlar, gebeler ve emzirenler, 6 ay içerisinde kalple ilgili operasyon geçirenler ve günde 3-4 tane ilaç alanların kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini ifade ederken, bunun yanı sıra çok merak edilen bir soru olan "Orucu ne ile açmalıyız"a da ilk olarak hurma yada incir ardından meyva suyu 3-5 dakika sonra çorba yine 3-5 dakika sonrasında yemeğe geçilmesi geketğinini cevabını verdi.

Ramazanda yapılmak istenen spor içinde iftardan en az 90 ila 120 dakika sonra yapılması gerektiğini ve yürüyüşünde yarım saatin üzerine çıkarılmamasının daha sağlıklı olduğunu söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *