» 
»
 

Tokatlanmış yanak sendromu nedir? Tedavisi nasıl olur?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Okutan özellikle kış aylarında ciddi oranda artış gösteren Tokatlanmış yanak sendromu olarak bilinin tıp dünyasında beşinci hastalık olarak adlandırılan bu rahatsızlığın teşhis ve tedavisi hakkında bilgiler aktardı.

Bilhassa kış aylarında ortaya çıkan ve halk arasında “tokatlanmış yanak sendromu” olarak adlandırılan bu rahatsızlık, özellikle yanaklarda yaygın ve yoğun kızarıklık şeklinde görülmektedir. Dr. Özlem Okutan, hastalığın, kış aylarının başında ortaya çıktığını, döküntülü bir rahatsızlık olduğunu, beraberinde yüksek ateş ve halsizlikle kendini gösterdiğini aktardı.

Diğer hastalıklarla karıştırılmaması adına bir takım belirtilere dikkat çeken Okutan, yanak bölgesinde çıkan kızarıklığın selülit gibi geniş bir alanı kapladığı, Alerjideki gibi dağınık ve düzensiz bir görüntü oluşturmadığını ifade etti.

Öte yandan hastalığın kızarıklığın kalıcı bir iz bırakmadığını, 2-3 gün içerisinde dökülüp solarak, kaybolduğunu ve genellikle kaşıntı olmadığını belirtti. En fazla da 7 günde bu döküntüler solup kaybolacağını kaydeden Okutan, bu süreçte 1-2 gün çocuğu okula göndermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Hastalığın tükürük ve damlacık yoluyla yayılıp nefesle de taşındığını belirten Okutan, döküntülerin yüzde, ellerde, kollarda ve bacaklarda ve gövdede görüldüğünü, döküntülerin hastayı rahatsız etmesi durumunda alerji ilaçları ile daha hızlı solması sağlanabileceğini kaydetti. Okutan bu rahatsızlıkta birçok hastalıkta olduğu gibi ateşin kontrol altında tutulmasının da büyük önem arz ettiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *