» 
 

TOKİ 54 il ve 118 ilçede başlattığı kentsel dönüşüm projelerinin yüzde 53'ünü tamamladı

Toplam 183 proje ve 258 bin konutluk kentsel dönüşüm başlatan TOKİ projelerinin yüzde 53'ünü tamamladığını açıkladı.

Türkiye'nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesini yürüttüklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, 55 milyon metrekarelik alanda toplam 54 il ve 118 ilçede 183 proje ve 258 bin 49 konut projesinin 53'ünün tamamlandığı bilgisini paylaştı. Turan, projelerde bütünleşik temel unsurlar olarak deprem riskini, kent estetiğini, sosyal, kültürel ve fiziki dönüşümü ele aldıklarını ifade ederek, dönüşüm alanlarındaki yürüttükleri projelerde bölge halkının günlük yaşamına ait sosyo-kültürel kabullerine ve alışkanlıklarına hassasiyetle yaklaştıklarını bildirdi. Projeleri tasarlarken sosyal ve kültürel farkları birer zenginlik olarak ele aldıklarını belirten Turan, bu değer ve kabulleri kentsel tasarım ve mimari yaklaşımla harmanlandıklarını vurguladı.

TOKİ Başkanı Turan, Türkiye'de 5,3 milyon konutun 20 yıl içinde dönüşüm sağlaması gerektiğine dikkat çekerek, TOKİ'nin bu kapsamda 2020 yılına kadar üreteceği 250 bin konutun yüzde 40'ının kentsel dönüşüm kaynaklı olacağını belirtti. Bu sayede yeni gecekondu bölgelerinin oluşmasının engelleneceğini belirten Turan, kaçak yapı alanlarının dönüştürülmesiyle alt ve orta gelirli kesimler için de nitelikli konutlar üretileceğini kaydetti.

Türkiye'nin en önemli yapısal sorunlarından birisinin afetlere karşı riskli, fiziksel olarak köhneleşmiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoku olduğunu anımsatan Turan, 183 projede toplam 258 bin 49 konut olarak 54 il ve 118 ilçede başlatılan kentsel dönüşümün yüzde 53'ünün tamamlandığını belirtti. İhalesi yapılarak çağdaş standartlarda üretilen 111 bin 474 konutun 68 bin 254'ünün ise hak sahiplerine teslim edildiğini kaydeden Turan, Türkiye'de yaşanan depremler nedeniyle kentsel dönüşümün zorunlu olduğunu ifade etti.

TOKİ kentsel dönüşüm uygulama alanlarının belirlenmesinde "Deprem Riski"nin öncelikli faktör olduğunun altını çizen Turan, 17 Ağustos 1999 Marmara, 12 Kasım 1999 Düzce, 19 Mayıs 2011 Simav, 23 Ekim - 9 Kasım 2011 Van ve Erciş depremlerinin kentsel dönüşümde önceliğin bu riskli alanlara verilmesi gerektiğini gösterdiğini kaydetti. Turan " İdaremiz tarafından Deprem Risk Alanlarında tamamlanmış ve devam etmek olan projelerimizin kapsamında 170 bin 947 konutu depreme dayanıklı olarak üretmiş olacağız." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *