» 
 

TOKİ konutlarında balon yok talep patlaması var!

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede konutta balon olmadığını aksine talep patlaması olduğunu ifade etti. Turan bu yıl 64 bin konut inşa ederek rekor kırdıklarını da belirtti.

Konut sektöründe Türkiye’de projelere talebin arttığını ve bu doğrultuda da projelerin hızla yürütüldüğünü ifade eden Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, konutta balon tartışmalarına noktayı koydu. Turan “Bir şey patlayacaksa eğer, bizde balon yok talep patlaması var” şeklinde konuştu.

Alt gelir grubu vatandaşlara üretilen sosyal konutlar nedeniyle düşük bedellerle kira öder gibi ev sahibi olabildiklerini ifade eden Turan, konut talebinde azalma değil artış olduğunu belirtti. Konut taleplerinin Türkiye’nin her yerinden 5-10 kat arttığını vurgulayan Turan, 300 konut yapılan yerden 3000 talep geldiğini bunun da sektör için sevindirici bir haber olduğunu ifade etti.

Eylül ayı konut satış rakamlarının 2015 yılının aynı dönemine gore yüzde 18 arttığına dikkati çeken Turan, bu durumun Türkiye ekonomisinin gücünü gösterdiğini belirtti. Özellikle körfez ülkelerden gelen yabancıların yakın dönemde yoğun konut talebi olacağını ifade eden Turan, bu durumdan Bursa’nın da payını alacağını, Bursa’da konut fiyatlarının bu nedenle biraz artacağını dile getirdi.

Bankaların verdiği konut kredisi faiz oranları ile ilgili de konuşan Turan, rakamların 0.90’ın altına indiğini hatırlatarak uzun vadede faiz oranlarının yüzde 0.85’in altına inmesi gerektiğini de ifade etti. Yıllık faizlerin yüzde 10 bandının altında olması durumunda dar gelirli vatandaşların konut sahibi olma imkanlarının kolaylaşacağını belirten Turan, kendilerinin de bu konuda çok çalıştıklarını dile getirdi.

2016’da toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 64 bin konut inşa ettiklerini, önümüzde yıl için hedefin 70 bin olacağını belirtti ve daha vasıflı ve nitelikli konutlar yaptıklarını, bu hedefin ise daha çok hiç konut sahibi olmayanlara yönelik olacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *