» 
»
 

TOKİ’den Suriye sınırına 700 kilometrelik güvenlik duvarı

Dünya’da Çin Seddinden sonra üçüncü büyük güvenlik duvarı olması planlanan yapının inşaat sürecine TOKİ’de dahil oldu. 200 kilometresi tamamlanan duvarın, TOKİ’nin çalışmalara dahil olması ile 5 ayda tamamlanması planlanıyor.

Suriye sınırında güvenlik gerekçesi ile başlatılan “Güvenlik Duvarı” projesin hızlandırıldı. Suriye sınırına kontrolsüz geçişlerin ve terör örgütü faaliyetlerinin engellenmesi amacı ile Türkiye’nin Ulusal güvenliğini sağlaması açısından büyük önem arz eden 911 kilometre uzunluğunda ve beton blokların yan yana dizilişi ile inşa edilecek Türk Seddi yapılıyor.

Milli Savunma Bakanlığı ve sınır illerindeki valiliklerin çalışmaları ile 200 kilometresinin tamamlandığı bildirilen duvarın, bir an önce tamamlanabilme için TOKİ’de devreye girdi. Duvarın kalan 700 kilometresi için kolları sıvayan TOKİ, 3 metre yüksekliğinde beton bloklar kullanılarak yapılacak olan duvarın belirli noktalarına gözetleme kuleleri ve hemen ön tarafına ulaşımı sağlamak için yol da yapılacak olan dev projenin tahmini olarak 2 milyar liraya mal olacağı açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, 15 gündür saha çalışmalarına devam ettiklerini, kalan 700 kilometrelik duvarın 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacağını ifade etti. Bu güvenlik duvarı ile sınırın daha güvenli hale geleceğini belirten Turan, ihtiyaç kalmadığı takdirde duvarın 2 aylık bir süreçte kaldırılabileceğini kaydetti

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *