» 
 

TOKİ’den yüzbinlerce kişiye ev sahibi olma fırsatı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) hedefi büyüttü. Yapılan açıklamada önümüzdeki yıllarda 425 bin konutun üretiminin yapılacağı bilgisi edinildi. Türkiye’deki koşullar da dikkate alındığında konutların üretiminin 7 yılı bulması bekleniyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan konut sektöründe rekor satışların gerçekleştiğini belirterek düşen faiz oranlarının da satışlarda etkili olduğunu belirtti. Turan açıklamasında şu ifadeler yer verdi. “Geçtiğimiz yıl Ülkemizde inşaat harcamaları yaklaşık 450 milyar liraydı. Sektörün imli gelir içindeki payı ise yüzde 8.9 dolaylarında. Bu büyümemiz 2017 ve sonraki yıllarda da devam edecek. Türkiye’de büyüme potansiyeli var. Türkiye’deki inşaat malzeme pazarı yüzde 6-7 büyüdü. Şu anda parasal değeri 355 milyar lira. TOKİ 2017 yılında 65 bin yeni konut ihale edecek. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 986 bin konuta yapı ruhsatı verildi. Türkiye’de gayrikenkul sektörünün geleceği parlak.” Dedi.

7 YILDA 425 BİN KONUT ÜRETECEĞİZ

Turan: “Türkiye’nin yılda 700-800 bin konut üretmesi gerekiyor. Türkiye’de bir 2023 hedefi var. Büyük yatırımlar yapılıyor. Önümüzdeki 7 yıl içinde TOKİ olarak 425 bin konut üretmeyi hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı konut üretimi önümüzdeki yıllarda da gündemde kalacaktır. Hedeflerimiz arasında Türk özel sektörünü proje üretilebilir hale getirmektir. Türk inşaat firmaları dünyada en büyük 250 firmanın arasındadır. Kentsel dönüşüm projeleri birinci önceliğimizdir. Yılda 40-50 bin konut ürettik. Bu yılki hedefimiz 65 binin üzeridir. Geçtiğimiz yıl yüzde 95 sosyal konut ihale ettik. Bu yılda benzer konutlar ihale edeceğiz” şeklinde konuştu.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *