» 
»
 

Toplu taşıma araçlarında habersiz sivil denetim uygulaması başlıyor

Son dönemde artan trafik kazalarını engellemek ve güvenlik tedbirlerini arttırmak için Emniyet Genel Müdürlüğü 81 il emniyet müdürlüğüne gönderilen genelgelerle toplu taşıma araçları ve yolcu otobüslerinde sivil trafik polisleri denetimi getirildi.

Artan ölümlü trafik kazalarının minimuma indirebilmek amacı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, talimatı doğrultusunda çalışmalarına ivme kazandıran Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ilin emniyet müdürlüğüne yeni bir genelge gönderdi.

Genelgeye göre, il emniyet müdürlükleri bünyesinde görev yapan sivil trafik polisleri, şehir içi belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, ticari minibüs, otobüs ve taksiler ile şehirlerarası yolcu otobüslerinde de habersizce denetim yapacak.

Görevli polisler ücretlerini ödemek sureti ile önceden belirlenen güzergah boyunca yolcu olarak seyahat edecek. Sivil polis seyahat süresince sürücünün yaptığı indirme-bindirme, trafik ışıkları, yatay ve düşey işaretlere uyma, şerit kullanma ve değiştirme, fazla yolcu, telefonla konuşma, kavşaklarda geçiş ve dönüş kurallarına uyup uymadığını denetleyerek kural ihlallerini tek tek tespit ederek ekiplere bildirecek.

Bu bildirim doğrultusunda sürücü, resmi ekibin bulunduğu yere geldiğinde durdurulacak. Araçtaki sivil polis, kimliğini göstermek suretiyle görevini açıkladıktan sonra kural ihlalleri konusunda sürücü ve yolcuları bilgilendirerek cezai işlem uygulayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *