» 
»
 

Torun büyüten yaşlılar büyütmeyenlere göre daha uzun yaşıyor

Yaşlılar için uzun yaşamın sırrı bulundu. Torun büyütenlerin ve torunu olmayıpta çevredekilere yardım edenlerin diğerlerine göre daha uzun yaşadığı araştırma sonuçlarıyla ortaya çıktı.

Torun büyütmek, başkalarına yardım etmek ve destek sağlamak yoluyla aslında yaşlıların kendilerine iyilik ettikleri belirlenen "Evolution and Human Behavior" dergisi araştırması sonuçları yayımlandı. Çalışmada, Basel, Edith Cowan, Batı Avustralya ve Berlin Humboldt üniversiteleriyle Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsünden bazı araştırmacılar başkalarına yardım eden yaşlıların ortalamanın üzerinde yaşadığı sonucuna ulaştı.

Araştırmacılar, torun büyütenler ve kendi çocuğu ya da torunu olmamasına karşın çevresinkilere yardım edenler ile torun büyütmeyen ve çevresindekilere yardımcı olmayanları kıyasladı. 1990-2009 yılları arasında Berlin Yaşlanma Çalışması verilerinden derlenen veriler ışığında 70 ila 103 yaş arasında yaşayan 500'ü aşkın kişi incelendi.

Torun büyüten ve başkalarına yardımcı olanların torunların bakımını üstlenmeyerek başkalarına yardımcı olmayanlara göre daha uzun yaşam süreleri olduğuna dikkat çeken araştırmacıları, bu tür yardım faaliyetlerinin yaşam süreleri üzerinde olmulu etkisi bulunduğunu belirtti.

1990 yılındaki bir röportajdan 10 yıl sonra bu kişilerin hala hayatta oldukları belirlenen araştırmada, birilerine yardımcı olmanın olumlu etkisi olduğu, hayatın sadece aile içindeki yardımla sınırlı olmadığı ifade edildi. Çocuğu olmayanların da başkalarına duygusal destek sağlayarak kendisi gibi diğer yaşlılara oranla daha uzun ömürlü oldukları belirlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *