» 
 

Torununa bakan büyükanneye verilecek maaş belli oldu

Büyükanne ne kadar maaş alacak merakla bekleniyorken Bakan Müezzinoğlu rakamı açıkladı. Torununa bakan büyükanne maaşı detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Bir süre önce gündeme gelen toruna bakan büyükanneler maaş konusu netlik kazanmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükanneye maaş projesi kapsamında belirlenecek olan 3 ya da 4 şehirde toplam 5 bin büyükanneye maaş verileceğini açıkladı. Büyükannelere verilecek maaş tutarı ise asgari ücretin yüzde 30'u gibi bir rakam olacak.

Bakan Müezzinoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, kültürümüzde büyükannelerin torunlarına baktıklarını, bu konunun gündeme gelmesi ile birlikte ise çalışmalara başladıklarını belirtti. Büyükanneye maaş protokolünün salı veya çarşamba günü imzalanması bekleniyor.

Büyükannelere maaş projesi ilk etapta belirlenecek olan 3-4 ilde pilot uygulama olarak hayata geçirilecek. Uygulamanın kalıcı olup olmayacağına bir yıl sonra karar verilecek. Büyükanneye maaş projesi kapsamında başvurular Şubat sonuna kadar alınacak ve Mart sonu itibariyle Büyükanne Projesi başlatılacak.

Büyükanneye maaş verilebilmesi için şartlar neler?

Müezzinoğlu Büyükanne Projesi kapsamında maaş verilecek anneanne ya da babaannenin emekli olup olmadığına bakılmayacağını, ailenin ekonomik durumunun şu an için gündem dışında olduğunu belirtti. Projeye alınacak başvurularda önemli olan noktanın büyükannenin torununa bakmayı istemesi ve sağlık koşullarının uygun olup olmadığı durumu olduğunu belirten Müezzinoğlu, hekim raporu ve değerlendirme sonrasında büyükannelere maaş desteği vereceklerini açıkladı.

Bebeğin annesinin gelir durumu ne olmalı?

Annenin maaşı ise bu hususta önemli. Zira asgari ücretin iki katından az maaş alan anneler için geçerli olacak ve projede 4 asgari ücret maaşı olan annelerden ziyade 2 asgari ücreti geçmeyen gelire sahip annelerin değerlendirileceği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *