» 
 

Toyota 3 milyona yakın aracı geri çağırıyor

Devasa bir model skalasına sahip olan Japon araç üreticisi Toyota, 3 milyona yakın bir rakama sahip olan otomobil, hava yastığındaki ve emisyon ünitelerindeki teknik sorunları çözmek nedeni ile araçlarını geri çağırıyor.

Değişik alanlarda üretim de bulunan ve büyük bir model listesine sahip olan, dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birisi olan Japon otomobil üreticisi Toyota 1,5 milyonluk bir rakama yakın, hibrid otomobilin hava yastıklarında yapılan araştırma sonucu teknik hataların olduğunu ve araçların geri çağırıldığını dün geç saatlerde duyurdu. Bugünki açıklamasında ise emisyon kontrol ünitelerinde bir ağrızanın olduğunu ve düzeltmek için 2.87 milyon aracı çağırdığını bildirdi.

Toyota konuyla ilgili açıklamasında Corolla, Vitz ve 2003 Mart ile 2007 Kasım arasında üretilen modellerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 milyon aracını geri çağıracağını açıkladı. 2014 yılı itibariyle, 10 milyon 230 bin satış rakamlarına sahip olan firma, dünyanın en büyük otomobil şirketi olmuştu. 2014 Toyota Prius ve 2014 Lexus CT modellerinin de toplanacak olan araç modelleri arasında yer aldığı duyuruldu. Bu geri çağırılan otomobil araçlarının sadece 2010 ve 2012 yıllarında üretilen otomobillerin kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda da yaşanan hatalı Airbag teknik sorunu nedeni ile milyonlarca araç firmaya geri çağırılmıştı.Toyota Motor Corporation şirketinin yapmış olduğu açıklamalarda araçlarda bulunan Airbag (hava yastığı)’in şişirme jeneratöründe çatlak olduğu, herhangi bir durumda da hava yastığının açıla bileceğini ve jeneratörün aracın içinde buluna bileceği ihtimalinde bulunuyor ve bu nedenle araçlar toplatılıyor. Hava yastıklarının patlaması sonucunda metal parçalar saça bileceği düşünülüyor ve Toyota bu teknik sıkıntıdan endişe duyuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *