» 
 

Toyota hava yastığında sorun tespit edilen milyonlarca aracı geri çağırıyor

Otomotiv devi Toyota yaklaşık 6 milyon araçta hava yastığı sorunu tespit etti. Bu sorun nedeni ile harekete geçen firmanın geri çağırdığı modeller arasında Avrupa ülkelerinde satılan Corolla ve Yaris’de bulunmakta…

Dünya devi Toyota, tedarikçi firması Takata tarafından üretilen sorunlu hava yastıklarının değiştirilebilmesi için 5 milyon 800 bin aracı daha servise geri çağırdı. DW'nin servis edilen habere göre, Toyota tarafından yapılan açıklamada, Avrupa ülkelerinde satışa sunulan 1 milyon 400 bin Corolla ve Yaris modelinin de bu sayıya dâhil olduğu ifade ediliyor.

Toyota Türkiye tarafından DÜNYA'ya yapılan açıklamada, kullanıcısının güvenliği ön planda tuttuğunu ifade ederek firmanın tedarikçi firması Takata tarafından üretilen, sürücü ve ön yolcu hava yastıklarındaki şişirici fişekleri zaman içinde standartların üzerinde nemlenmiş olması ihtimalinin bulunduğu belirtildi.

Bu nedenle hava yastığının açılması gerektiği durumlarda olması gerekenden daha fazla ısı ortaya çıkabilmekte ve fişek gövdesinin açılması sırasında sürücü ve yolcunun zarar görme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sonuçlar göz önünde bulundurularak Toyota bu tehlikenin önüne geçmek amacıyla harekete geçmiştir ifadelerine yer verildi.

İlk yapılan değerlendirmelere göre Türkiye’de bu sorun nedeni ile henüz bir başvuru olmamakla beraber, Mayıs 2000 - Kasım 2001 tarih aralığı ile Nisan 2006 - Aralık 2014 yıllarında üretilip satışa sunulmuş olan Corolla, Yaris, Auris ve Hilux modelleri hava yastığı için servislere davet edilecektir. Servislerdeki bakım ve gerekmesi halinde hiçbir ücret alınmadan gerçekleştirilecektir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *