» 
 

Toyota hibrit otomobiller 10 milyonu aşkın sattı

1997 yılında ilk seri üretimine başladığı hibrit model otomobil satışlarında Toyota, 10 milyonu aştı. Yakıt tasarrufu, karbondioksit tasarrufu gibi artılarıyla dikkat çeken Toyota hibrit serisi gelişmeye devam ediyor.

2016 Nisan'da 9 milyon satışı aştığı açıklanan Toyota hibrit otomobil, 9 ayda 10 milyonu geçti. 2020'ye kadar her modelinin bir hibrit serisini üretmeyi hedefleyen Toyota, bu teknolojiyi yakın ve orta vadede çözüm olarak görüyor.

Küresel çevre sorunlarına katkı sağlamak amacıyla hibrid araç modellerini arttıran Toyota, hibrit otomobillerin kullanımıyla diğer fosil yakıt kullanan araçlardan 77 milyon ton daha az karbondioksit emisyonu salınımı gerçekleştirildiğini ve 29 milyon kilolitre yakıt tasarrufu sağladığını ortaya koydu.

Empire State Binası hacminin 40 bin 778 katına denk gelen karbondioksit tasarrufunun ayrıca 15,4 trilyon şişelenmiş soda üretimine de eşit olduğu belirtiliyor. Toyoto hibrid araç ile sağlanan yakıt tasarrufu sayesinde dünya ve ay etrafında 1,5 milyon kez dönülebildiği de kaydedildi.

Çevre Hedefi 2050 çerçevesinde otomobillerin doğaya etkilerini sıfıra indirmeyi planlayan Toyota, hibrit teknolojisi sayesinde sessiz ve çevreci motoru ile sürüş keyfini arttırıyor. Elektrikli ve bataryalı araçlardan yakıt hücrelilere kadar tüm teknolojik altyapı oluşumunu kapsayan hibrit teknolojisi, Toyota'nın Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Prius ve C-HR modelleri ile Türkiye'de sunuluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *