» 
»
 

Trafiğe çıkmak için sabahın erken saatlerini seçmeyin

Uzmanlar, sürücülerin sabahın erken saatlerinde yola çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Zira bu saatler uyku yoksunluğunun en çok hissedildiği saatler...

İnsan vücudunda dengeyi sağlayan ve fizyolojik ve davranışsal süreçlerin karışımından meydana gelen uykunun  en önemli işlevlerden birisi olduğuna dikkat çeken Türkiye Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Banu Salepçi, erişkinlerde gereken uyku süresinin kişiye göre değiştiğini kaydetti. Günde ortalama 7-8 saat uyumak gerektiğini belirten Salepçi, sağlıklı bir yaşam için tüm evrelerin tamamlanması gerektiğini belirtti.

Peki uyku yoksunluğu olduğunda neler olur? Yeterli uyku alınmadığında ertesi gün aşırı uyku hali, halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği, konsantrasyon azalması, duygu durum bozukluğu gibi şikayetlerin ortaya çıktığını dile getiren Doç. Dr. Salepçi, Amerika'da uykusuzluk üzerine yapılan bir araştırmaya göre tüm trafik kazalarından yüzde 7'sinin uykusuzluktan kaynaklandığı bilgisini aktardı.

Vardiyalı çalışma ve uykusuzluk gibi gündüz uykuya yol açan uyku bozukluklarında kaza yapma riskinin yüksek olduğunu belirten Salepçi, trafikte bayram boyunca oluşacak yoğunluğa dikkati çekerek, uzun yol planları olan sürücülerin yola çıkmadan önce normal uyku sürelerini uyumaları gerektiğini ifade etti. Uyku yoksunluğunun en çok sabah erken saatlerde hissedildiğini belirten Salepçi, özellikle bu saatlerde trafiğe çıkmamak gerektiğini, uykusuzluk ve uyku apne hastalığı bulunanlar ise vardiyalı çalışanların mümkünse trafiğin yoğun olduğu bayram boyunca araç kullanmamaları gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *