» 
 

Trafik sigortası prim iadeleri ne zaman başlayacak belli oldu

Son günlerde medyada çıkan trafik sigortası prim iadeleri ile ilgili haberlerin ardından açıklama yapma gereği duyan TSB, hak sahiplerine ödemelerin ne zaman yapılacağını duyurdu. Detaylı bilgiler haberimizde…

Türkiye Sigortalar Birliği, trafik sigortası primlerinin iadesine ilişkin sürecin ilgili kurumlarla birlikte koordinasyon içerisinde aksamadan yürütülmesi için çalışmaların yapıldığını belirtti ve iade alacak hak sahiplerinin www.sbm.gov.tr adresinden ağustos başı itibariyle sorgulama yapabileceklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada sigorta sözleşmesine uygulanacak olan indirimlerin ve artırımların sigortalının ibraz ettiği belgeler ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden alınacak hasar durum belgesine göre belirlendiği bildirildi. Geçmiş dönemde oluşturulan sigorta poliçelerinin bu şekilde sorgulanmasını sağlayacak bir bilgi işlem alt yapısının oluşturulduğu belirtilirken, bazı poliçelerin satış ve sair sebeplerle sonlandırılmış olması nedeniyle indirim ve artırım oranlarının tespit edilemediği de açıklandı.

Hasar geçirmiş olması nedeniyle bazı işletenlerden alınması gereken primin alınmayacağının da belirtildiği açıklamada prim iadesi alacak poliçelerin sigorta şirketlerine bildirildiği, kişi başı iade tutarının ise poliçe primine ve basamağa göre değişiklik göstereceğine işaret edildi. İade edilecek sigorta prim tutarlarının IBAN aracılığıyla sigorta ettirenin hesabına ya da ispat edilmesi kaydıyla kredi kartına yatırılacağı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Söz konusu iade edilecek primler tüm poliçe sahiplerini ilgilendirmiyor. 18 Haziran 2014 itibari ile hasar geçmişi tespit edilemeyen ve bu nedenle doğru basamaktan poliçe düzenlenemeyen poliçe sahipleri iade alma hakkı kazanacak. Bunun için de ağustos ayının başından itibaren söz konusu siteden sorgulama yapılabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *