» 
 

Trafik sigortası tavan fiyat ile ucuzlayacak mı?

Sigorta şirketleri ve vatandaşlar trafik sigortasında getirilecek tavan fiyat uygulamasına kilitlenmiş durumda. Ancak söz konusu uygulama beklenildiği gibi fiyatları düşürecek mi yoksa tavan fiyatlar yükselecek mi?

Sigorta sektörü ve araç sahibi vatandaşlar merakla trafik sigortasında yapılacak tavan fiyat uygulamasının detaylarını bekliyor. Uzun süredir trafik sigortası primlerinde yapılan uyarılara rağmen düşüş yaşanmayınca Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tavan fiyat uygulamasının hayata geçirileceğini belirtmişti. Söz konusu çalışma Hazine Müsteşarlığınca tamamlandı ve Şimşek'e iletildi. Buna göre uygulamanın detayları neler olacak şimdi herkes bu haberi bekliyor.

Vatandaşlarda gelen şikayetler üzerine harekete geçen hükümet, trafik sigortası primlerinin düşürülmesi için tavan fiyat uygulaması getiriyor ancak yapılan değerlendirmelere göre bu uygulama beklenildiği kadar büyük indirimler sağlamayacak. Zira bir taraftan vatandaşları gözeten Hazine, diğer taraftan sigorta şirketlerinin de mağdur olmaması için bir denge oluşturmak durumunda. Buna göre Hazine yeni düzenleme ile sigorta şirketlerinin ek sermaye koyma zorunluluğu olmamasını böylece dengeli bir sonuca varılmasını sağladı.

Hasar oranlarına göre 7 ayrı basamakta sigortalanan araçlar ayrıca aracın markasına, rengine ve sürücünün kadın, erkek, yaşlı, genç olması durumlarına göre kriterler oluşturarak sigorta yapıyor. Bu kriterlere göre ise sigorta primleri yüksek yada düşük fiyatlı olabiliyor. Getirilecek olan tavan fiyat uygulamasının ise bazı modellerde mevcut primin üstüne çıkabileceği değerlendiriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *