» 
»
 

Trafikte yeni radar uygulaması

Uzun yıllardır otoyollarda sürücülerin çok ciddi tepkilerine yol açan, aynı dakikalar içinde 3 farklı hız cezalarına sınırlama getirilerek tek bir ceza halinde yansıtılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücülerin çokça zamandır her fırsatta dile getirdikleri radar cezalarındki farklı uygulamalar, yen, düzenlemeyle sona eriyor. Yapılacak olan düzenlemeyle artık art arda yenen trafik cezalarından tek bir tanesi uygulanabilecek.

Intertraffic İstanbul Fuarında TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, Erzurum Milletvekili Dr. Mustafa Ilıcalı moderatörlüğündeyapılan "Ulaşım Sistemlerinin Türkiye’deki Geleceği" hakkındaki panelde bir konuşma yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, Temmuz ayı itibariyle otoyollarda ortalama hız tespit sisteminin devreye gireceğini ve bununla birlikte,  birden fazla kural ihlali yapan sürücülere 1 tane ceza kesileceğni belirtti.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, sürücülerin konu hakkında uzun zamandır şikayet ettiklerini ve bu şikayetler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talebiyle iptal edilen Trafik Elektronik Denetleme Sistemini de hatırlatarak, "Gazetelere yansıyan konular vardı. Belediyelerin kurduğu sistemlerde bazı usul hataları oldu. Vatandaşın mağdur edildiği görüldü. Bakanımız tarafından müdahale edildi. Usul ve esaslar değişti. Şimdi kamu yararı esas alınarak yeniden işlemeye başlayacak" sözlerine yer verdi.

"Trafik kazalarını azaltmak için emniyet güçleri olarak alanlardaki sayımızı artırıyoruz. Bu da yetmiyor teknolojiyi kullanıyoruz. Her sürücünün başına trafik polisi verme imkanımız yok" şeklinde konuşan Mehmet Akdeniz, "Daha önce bir dakika içinde 3 anlık hız tespitinden vatandaşlarımızın 3 ayrı ceza aldığı görüldü. Bu vicdanen doğru değildi. Bizim derdimiz vatandaşı devlete küstürmek değil. Mümkünse ortalama hız yapacaksınız. Kural ihlalini alışkanlık haline getiren varsa bir defa ceza kesilecek. Örneğin 100 km’lik bir yolda 10 km’de bir anlık hız tespiti yapılacak" diyerek sözlerini noktaladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *