» 
»
 

Traktör lakaplı İtalyan mafya babası hapiste öldü

10 sene önce müebbet ceza alarak hapis yatan 83 yaşındaki İtalya'nın "Traktör" lakaplı mafya babası Bernardo Provenzano, kanser tedavisi gördükten bir süre sonra bugün, sağlık problemlerinden dolayı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Adı efsane The Godfather sinema filmine konu olan İtalya'nın meşhur mafya babası Bernardo Provenzano 42 sene boyunca İtalyan polis tarafından arandı. 42 sene sonrasında yakalanan Sicilya'nın en aktif mafya babası "Taktör" lakabı ile ve "Patronların patronu" olarak biliniyordu. İşlediği cinayetlerden dolayı aranan ve seneler sonra yakalanan mafya babası Provenzano, çıkarıldığı mahkemeda ömür boyu hapis cezası almıştı.

Yaklaşık 10 senedir hapiste yatan 83 yaşındaki İtalyan mafya lideri iki senedir meshane kanseri tedavisi ve kanserin beraberinde getirdiği birçok rahatsızlıktan dolayı tedavi görüyordu. Bugün durumunun ağırlaşmasının ardından İtalya'nın kuzeyindeki Milano San Paolo Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen yaşlı mafya babası kurtarılamadı.

İlk cinayetini 25 yaşında işleyen Bernardo, 1980'li yıllarda İtalya'da çete kurmaya başladı. Çete savaşlarına katılan ve çetelerin liderliğini yapan Provenzano, 1992'de iki hakimi de öldürdü. Mafyaya karşı gelen neredeyse çoğu insanı katleden ve suç dosyası kabarık olan adam çok önemli bir mafya liderini öldürdükten sonra mafya babası oldu. Cosa Nostra'nın başına geçen ve birçok lakapla tanınan mafya babası, polise yakalanmamak için 52 kimlikle gezdi.

En nihayetinde Sicilya yakınlarındaki Corleone bölgesinde bir süt çiftliği evinde (Fotoğraftaki evde) polislerin baskını ile tutuklandı. Ardından müebbet hapis alan adam tam 42 sene boyunca İtalyan polis tarafından aranmıştı. Nörolojik problemlerden dolayı mahkemeden serbest bırakılması yönünde karar verileceği iddiaları geçse de mahkeme onu serbest bırakmadı ve öyle bir savunmayı reddetti. 2012'de hücresinde intihara kalkıştı ancak gardiyanlar engel oldu. Ağır şartlarda tutsak altında 10 sene boyunca hapis yattı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *