» 
»
 

Trump ABD'nin Rusya ve Çin politikaları hakkında konuştu

ABD'nin Rusya ve Çin'le ilişkileri üzerine açıklamalar yapan Donald Trump, Moskova'ya yönelik yaptırımların kaldırılabileceğini belirtti

Tüm dünyanın özellikle dış politikalarını merakla beklediği Donald Trump 20 Ocak'ta Barack Obama'dan başkanlık koltuğunu devralmaya hazırlanırken yaptığı açıklamalar da dikkatle takip ediliyor. Son olarak Wall Street Journal gazetesine bir mülakat veren Trump, Rusya'nın başkenti Moskova ile iyi ilişkiler geliştirilmesi halinde yaptırımların kaldırılabileceği sinyalini verdi.

İki ülkenin iyi geçinmesi ve Rusya'nın kendilerine yardımcı olması durumunda iyi şeyler yapan birisine yaptırım uygulanmayacağını belirten Trump, Çin politikasına da değindi.

Tek Çin politikası

ABD'nin Tayvan'ı Çin'in bir parçası olarak kabul etmekte olduğu "Tek Çin" politikası hakkında da açıklamalarda bulunan Trump, herşeyi müzakere edebileceklerini belirtti. Çin'in ticari uygulamalarında değişiklik yapmaması durumunda "Tek Çin" politikasını sürdürmeyebileceklerini dile getiren Trump, 1979'da ABD'nin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi sonrasında ilk kez Tayvan lideri Tsai-Ing-wen ile telefon görüşmesi yapması, Çin'de endişelere mahal vermişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *