» 
»
 

Trump Amerikan malı al, Amerikan işçisi çalıştır kararnamesini imzaladı

Vasıflı yabancı işçilerin ABD'de çalıştırılması hakkı tanıyan H-B vize programının yeniden gözden geçirilmesi için kararname çıkaran Trump, "Amerikan malı al, Amerikan işçisi çalıştır" başlıklı kararnameyi imzaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Wisconsin eyaletindeki bir fabrikada düzenlenen etkinlikte "Amerikan malı al, Amerikan işçisi çalıştır" (Buy American, hire American) başlıklı kararnameyi imzaladı. Vasıflı yabancı işçilere ülkede çalışma hakkı tanıyan H-1B vize programının yeniden gözden geçirilmesi ve kamu alımlarına ilişkin çıkarılan kararnameyi, Amerikalıları korumak için imzaladığını belirtti.

Trump, bu adım ile ABD menşeli ürünlerin kullanımını kuvvetle teşvik edeceğini ve üretimde Amerikalı işçilerin işe alınmasını garantileyeceğini belirtti. Başkanlık kararnamesi Beyaz Saray'ın internet sitesinde yayınlanarak, yürütme organlarının politikasının ekonomik ve ulusal güvenliği destekleyerek ekonomik büyümeye hız kazandırmak, iyi maaşlı iş imkanları yaratmak, orta sınıfı güçlendirmek olması gerektiği belirtildi. Kararnamede ayrıca Amerikan sanayi ve savunma endüstrilerinin yanında yer almak için federal yardımların ve alımların sayesinde ABD'de üretilen mal, ürün ve materyallerin kullanımını en üst seviyeye çıkarmak vurgulandı.

ABD Dışişleri, Adaleti Çalışma ve İç Güvenlik bakanlıklarına da direktif verilerek yabancı işçilere yönelik kuralların Amerikalı işçilerin haklarını koruyacak şekilde revize etmeleri ve yeni kurallar hazırlamaları istendi. Dışişleri, Adalet, Çalışma ve İç Güvenlik bakanlıklarından ayrıca, H-1B programının düzgün olarak çalışmasını teşvik için söz konusu vizelerin en kalifiye ve en yüksek maaşlı başvuru sahiplerine verilmesini sağlayacak reformları en kısa sürede tavsiye etmeleri istendi.

Öte yandan her yıl yaklaşık 85 bin yabancı vasıflı işçinin geldiğine işaret eden uzmanlar H-1B programında yapılacak kısıtlamanın başta teknoloji ve sağlık olmak üzere hizmetler anlamında pek çok sektörde olumsuz etki yaratabileceğini belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *