» 
»
 

Trump Meksika sınırına duvar örülmesi emrini imzaladı

ABD Başkanı Trump, seçim kampanyası süresince dile getirdiği Meksika sınırına duvar örülmesi vaadini gerçekleştiriyor. Beyaz Saray Trump'ın emri imzaladığını bildirdi.

Meksika'dan gelen kaçak göçmenleri engellemek için seçim döneminde "Meksika sınırına duvar örülmesi" vaadinde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, emri imzaladı. Beyaz Saray, göreve başladığı 5. günde Başkan Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesini öngören emri imzaladığını duyurdu.

İmzalayacağı kararname ile pek çok ülkeden ABD'ye gelen göçmenlerin ülkeye alınmayacağı öen sürülürken, bu sürenin ne kadar olacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Trump'ın işbaşına gelmesi sonrasında Meksika-ABD ilişkilerinin yeni bir döneme gireceği açıklanmıştı. Meksika'nın bu duruma nasıl tepki vereceği merak edilirken, Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto yaptığı açıklamada ülke ekonomisinin ABD'ye olan bağımlılığını azaltmak istediklerini, Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerinde yeniden yapılandırma yoluna gidileceğini kaydetmişti.

"ABD bugünden itibaren sınırların kontrolünü geri alıyor"

ABD-Meksika sınırına örülecek olan duvar ile insan kaçakçılığı, yasa dışı, göç, uyuşturucu ticareti gibi olayların önüne geçmeyi amaçladığını dile getiren Trump, "Amerika bugünden itibaren sınırların kontrolünü geri alıyor" şeklinde konuştu. 3 bin 200 kilometre uzunluğunda olacağı öngörülen ABD-Meksika duvarının bütçesi ise federal hükümet tarafından karşılanacak ve Trump'ın ifadelerine göre bu para Meksika hükümetinden tahsil edilecek. Duvarın birkaç ay içinde yapımına başlanacağı belirtilirken, ne zaman biteceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *