» 
»
 

Trump'ın sözlerine Türkiye'den tepki

1915 Olayları ile ilgili ABD Başkanı Trump'ın sözlerine ilişkin Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Tüm tarafların acılarını dikkate alan bir yaklaşım benimsenmesini bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

1915 Olayları ile ilgili ABD Başkanı Donald Trump'ın yazılı açıklaması tepkilere neden oldu. Dışişleri Bakanlığından yazılı bir açıklama yapıldı ve Trump'ın açıklamasında yer alan yanlış bilgi ve tanımlamaların, bazı radikal Ermeni çevrelerince yıllar içinde yapılan propaganda metotlarının meydana getirdiği bilgi kirliliğinden kaynaklandığının düşünüldüğü ifade edildi. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında yeni ABD yönetiminin şiddet ve nefret söylemleri ile bilinen bu çevrelerin tek taraflı tarih anlatılarına itibar etmemesi, tüm tarafların acılarını dikkate alan bir yaklaşım benimsemesinin beklendiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl da 24 Nisan'da Birinci Dünya Savaşı döneminde hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerinin anıldığı İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen törende ilettiği mesajında Türkiye'nin konuya ilişkin yaklaşımını yansıttığı da belirtildi.

TRUMP NE DEMİŞTİ?
Ermenilerce 1915 Olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan ile ilgili bir yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandığı açıklamasında "Bugün, 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern'de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz." demişti. 1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeninin sınır dışı edildiğini, öldürüldüğünüve tecir edildiğini iddia eden Trump, "Masum hayatlarının yasını tutmada ABD'de ve dünya genelinde yaşayan Ermeni toplumuna katılıyorum. Pek çok Ermeni ABD'de yeni bir yaşam kurdu ve ülkemize kalıcı katkılar yaptı. ...Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için tarihin hatırlanması gerekiyor. Daha adil ve hoşgörülü bir geleceğin altyapısını inşa etmede kritik bir eşik olan bu sancılı maziyi kabul etme ve onunla hesaplaşma yolunda Türklerin ve Ermenilerin gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanları 1993 yılından beri, 1915 olayları hakkında her yıl düzenli olarak yaptıkları açıklamalarda "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadeler kullanıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *