» 
 

Trump'ın zaferi altın fiyatlarını uçurdu

Altının gram fiyatı, ABD başkanlık seçiminde Donald Trump'ın zaferi ile 140 lira sınırına kadar çıktı. Kapalıçarşı'da ise çeyrek altın fiyatı 221 lira, Cumhuriyet altını ise 903 liradan satılıyor.

ABD başkanlık seçimlerinin açıklanmasının ardından gözler altın fiyatlarına çevrildi. Donald Trump'ın zaferi sonrasında altının gram fiyatı 140 liranın sınırına kadar çıktı. ABD başkanlık seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara rağmen Trump'ın zaferi küresel piyasalarda kasırga havası yarattı. Yatırımcıların güvenli liman arayışları da altın fiyatlarında yükselmelere neden oldu.

Altın ons fiyatı bugün yüzde 5 yükselerek 1.337 doları gördü ve saat 10.40 itibari ile 1.319 dolar seviyesinde dengelendi. Ons fiyatındaki yükseliş, yurt içinde dolar kurundaki yükselişle birlikte gram altının tüm zamanlardaki en yüksek seviyesini görmesine neden oldu. Buna bağlı olarak da altının gram fiyatı şu dakikalarda 135 liranın üzerinde dengeledi ve Kapalıçarşı'da çeyrek altın 221 lira, Cumhuriyet altını 903 liradan satılıyor.

Anadolu Ajansı Finalisti İslam Memiş'in değerlendirmelerine göre, ABD başkanlık yarısında Trump'ın zaferinin piyasalarda sert dalgalanmalara neden olduğunu vurgulayarak, seçim öncesi yüzde 80 olan Aralık ayında ABD Merkez Bankasının faiz artıracağı ihtimalinin yüzde 50 seviyelerine kadar gerilediğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *