» 
»
 

Trump’tan Filistin-İsrail barış görüşmeleri yorumu

Hiçbir siyasi kariyeri olmamasına rağmen geçtiğimiz salı günü sürpriz bir şekilde ABD Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Parti adayı Trump, Filistin ile İsrail arasındaki müzakereleri değerlendirdi. Trump, müzakerelerin doğrudan yapılmasını destekledi.

ABD seçimlerinin galibi Donald Trump, “Israel Today” gazetesine açıklamalarda bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'ya yakınlığı ile bilinen gazeteye yaptığı açıklamalarda, Filistin ile İsrail arasında barış görüşmelerinin uluslararası arabulucular olmadan yapılmasından yana olduğu belirten Trump, görüşmelerin doğrudan yapılmasını desteklediğini belirtti. 

İsrail ile Filistin arasındaki barışın, tarafların kendi arasındaki görüşmelerle gerçekleşmesi gerektiğini belirten Trump, başkalarının dayatmasıyla olmayacağını, İsrail ve Yahudi halkının bunu gerçekleştireceğini kaydetti.

Adil ve kalıcı bir çözüm sağlayabilmek için kendi hükümetinin de taraflara yardım etme noktasında önemli bir rol üstlenebileceğini belirten Trump, İsrail halkını sevdiğini ve saygı duyduğunu ifade ederek, “İsrail ve ABD'nin ifade özgürlüğü, ibadet özgürlüğü ve tüm vatandaşlarına hayallerini gerçekleştirme fırsatı vermesi gibi birçok ortak değeri var." şeklinde konuştu. 

Trump, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi noktasında istekli olduklarını vurguladı ve "İyi biliyorum ki İsrail, Ortadoğu'daki tek demokrasi ve insan hakları savunucusu. İsrail çok sayıda insan için umut ışığını temsil etmektedir." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *