» 
 

TŞOF: Şoför esnafının ÖTV'siz araç alımındaki sorunlar çözüldü

Hükümetin teşvik amacıyla ticari taksilerde ÖTV muafiyeti getirmesine ilişkin sorunun çözüldüğü belirtilen açıklamada, esnafın aracını satarak bu bedeli yeni aracın alımında peşinat olarak kullanmasının artık mümkün olduğu belirtildi.

Ticari araçlarda hükümetin teşvik amacıyla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetine ilişkin çıkan sorunların çözüldüğünü belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, artık esnafın mevcut aracını sattığında bunun bedelini yeni araç alımında peşinat olarak kullanabileceğini bildirdi.

Başkan Apaydın yaptığı yazılı açıklamada, Eylül'de yürürlüğe giren düzenlemenin ÖTV'siz araç yenileme imkanı tanıdığını, ancak uygulamada bazı sorunlar yaşanması nedeniyle bu imkandan esnafın yararlanamadığını hatırlattı. Maliye Bakanlığınca vergi dairelerine bir yazı gönderilerek bu sorunun çözüldüğünü belirten Apaydın, artık esnafın ÖTV'si araç alımında sattığı aracın bedelini peşinat olarak kullanabileceğini ifade etti.

Daha önce Maliye Bakanlığı tebliğinin önce yeni araç alarak ardından eski aracın satılacağı şeklinde yorumlanması nedeniyle bazı esnafların bu düzenlemeden yararlanamadığını belirten Apaydın, bakanlıkla yapılan görüşmeler sonucunda 7 Eylül itibariyle faaliyette bulunduğunu belgelerle ispat eden tüm esnafın yasadan yararlanmasının sağlandığını ifade etti. Buna göre artık esnaf mevcut aracını önce satarak bu parayı yeni alacağı aracın peşinatı olarak kullanabilecek.

Apaydın, minibüs ve otomobil tanımları nedeniyle de düzenlemede bazı sorunlar olduğunu belirterek, 16-17 koltuklu araçların ruhsatında minibüs yazmasına rağmen vergi dairesinde aracın otobüs olarak kayıtlı olduğuna dikkat çekti ve bu araçların yeni bir minibüsle değiştirilemediğini belirtti. Bu konuda da bakanlık görüşmesi sonrası olumlu adımlar atıldığını belirten Apaydın, sorunların yapılan düzenleme ise çözüldüğünü bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *