» 
»
 

TŞOF'den ayakkabısız ya da terlikle araç kullanmayın uyarısı

Pek çok vatandaş bayram nedeniyle uzun yola çıkma hazırlıkları yaparken, sürücülere çeşitli uyarılar TŞOF Başkanı Apaydın’dan geldi. Kazaya sebebiyet verecek şekilde terlikle, ayakkabı giymeksizin kesinlikle araç kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkması ile birlikte memleketlerine ya da çeşitli tatil yörelerine akın etmeye hazırlanan vatandaşlara Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın uyarılarda bulundu. Yoğun trafik yaşanacağı önümüzdeki hafta itibariyle hem gidiş hem de dönüş yollarında sürücülerin ok dikkatli olması gerektiğini belirten Apaydın, uykusuz veya yorgun olarak kesinlikle yola çıkılmamasını tavsiye etti.

Yoğun trafik nedeniyle sürücülerin ekstra dikkatli olmaları gereken bayram haftasında özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında hava sıcaklığının da artması ile birlikte daha çok dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Emniyet kemerlerinin mutlaka takılı olması gerektiğini belirten Apaydın, kazaların pek çoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını da hatırlatarak oruç tutanlar için de uyarılarda bulundu.

İftar saatleri yaklaştıkça daha dikkatli olunması gerektiğini belirten Apaydın, halsizlik ve yorgunluğun artacağı göz önünde bulundurularak 2 saatte bir 15’er dakikalık molalar verilmesi gerektiğini ifade etti. Bayramlarda meydana gelen kazaların 2 kat arttığına dikkati çeken Apaydın, bazen ani yağışların olması nedeniyle zor durumda kalınabileceğini, yolun her türlü hali göz önüne alınarak temkinli bir şekilde araç kullanılması gerektiğini vurguladı.

YALIN AYAK ARAÇ KULLANMAYIN

Sıcak havalarda araç kullanmanın daha zorlaştığını belirten açıklamasında Apaydın, varacağı yere kısa mesafe kaldı diye hiçbir sürücünün kendisini zorlamaması gerektiğini belirtti ve önemli olanın sağ salim ulaşmak olduğunu kaydetti. Yalın ayak ya da terlik giyilerek kesinlikle araç kullanılmaması gerektiğini belirten Apaydın, nedenini ise şöyle açıkladı. Belli bir şiddetten sonra frene basmak isteseniz de bunu yapamazsınız çünkü ayak ağrır ve refleks olarak ayağı geri çeker. Özellikle bunu yapanların TIR ve kamyon şoförleri ile tatilciler olduğunu belirten Apaydın, ani frene basma durumunda ayağın refleks olarak kendisini geri çekeceğini, bunun da kazalara sebebiyet vereceğini vurguladı.

Fevzi Apaydın, araç bakımı konusunda da uyarılar yaptı ve bayram tatili öncesinde mutlaka gerekli bakımların yaptırılması gerektiğini belirterek kaza nedenlerinden birisinin de bakımsız araçlar olduğunu hatırlattı. Yürüyen aksam ve fren aksamı kontrollerinin yapılması gerektiğini ifade eden Apaydın, kışlık lastiklerin de değiştirilerek yazlık ya da dört mevsim lastikler takılması konusunda uyarıda bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *