TÜBİTAK ayda 2 bin lira burs sağlıyor peki şartları neler?

LYS’den sonra üniversite tercihi yapacak öğrencilere maaş gibi burs verdiklerini bildiren TÜBİTAK Başkanı Ergin, gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek için insan gücüne dikkati çekti. Peki TÜBİTAK burs şartları neler ve kimler burstan faydalanabilir?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, LYS sonrasında üniversite tercihi yaparken temel bilimleri tercih eden öğrencilere aylık 2 bin liraya kadar burs imkanı sağladıklarını dile getirdi ve aldıkları karar doğrultusunda bursun kapsamında artışa gittiklerini duyurdu.

Temel bilimlere öğrencileri teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK bursu öğrencilere rahat bir nefes aldıracak gibi görünüyor. LYS’de ilk 25 binde bulunan öğrenciler arasından temel bilimleri tercih edenlere ayda 2 bin liraya kadar destek olduklarını bildiren Ergin, tercihlerini yaparken öğrencilerin bunu da göz önünde bulundurmalarını istedi.

Temel Bilimler burs miktarı ne kadar?

LYS’de Matematik-Fen puan türünde ilk 5 bine girerek matematik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerine yerleşenlere 2 bin lira, 5 bin-10 bin arasında bulunanlara bin 500 lira, 10 bin-20 bin arasında bulunanlara 1000 lira, YGS-1 puan türünde ilk 5 bin arasına girerek felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat ve Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşenlere aylık 2 bin lira, 5 bin-10 bin kişi arasında bulunanlara bin 500 lira burs imkanından faydalanacak. Yine MF puan türünden 20 bin ile 25 bin kişi arasında yer alarak fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşenlere de aylık 750 lira burs imkanı bulunuyor.

Çift anadal programının da destekleneceğini belirten Ergin, ilk 10 binde yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümleri dışında herhangi bir bölüme yerleştiği halde matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinde çift anadal programına kayıt yaptıranlar da aylık 750 lira burs aktarılacağını duyurdu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *