TÜBİTAK projeleri FETÖ nedeniyle yeniden incelemeye aldı

Geçen dönem projelerin yavaşlatıldığı ya da intıkaya uğratıldığı tespitleri üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı harekete geçti. TÜBİTAK projeleri tek tek incelenmeye başladı.

Bakan Faruk Özlü, çeşitli ziyaretler nedeniyle bulunduğu Edirne’de Vali Günay Özdemir’den bilgi aldıktan sonra soruları yanıtladı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi’nde (TÜBİTAK) istihdamın fazla olduğu ve FETÖ mensuplarının sınır güvenlik sistemleri üzerindeki çalışmaları engellediği yönündeki iddialar ile ilgili soruya yanıt veren Özlü, TÜBİTAK’a 2011-2013 yılları arasında 1707 kişi alındığını, ancak böyle bir iş yükünün gerçekte olmadığını dile getirdi.

İnsan kaynakları çalışmalarının devam ettiğine değinen Özlü, TÜBİTAK’ta süren bu çalışmalarda projelerin geçtiğimiz dönemde yavaşlatıldığı veya intıkaya uğratıldığı yönünde tespitleri olduğunu ifade etti. Tüm projelerin tek tek şu anda incelendiğini söyleyen Özlü, projelerin sabote edilip edilmediklerinin ve devletin ne kadar zarara uğratıldığının da ortaya çıkarılacağını vurguladı. Bakan Özlü, “Önce insan kaynağı ile ilgilendik, şimdi de TÜBİTAK'ın yürüttüğü projeler üzerinde inceleme yapıyoruz." diye konuştu. 

Artan terör eylemleri ile ilgili soruya da FETÖ ve PKK’nın Başbakanın da ifade ettiği gibi aynı amaca hizmet eden iki örgüt olduğunu belirten Özlü, Suriye’deki saldırılar sırasında yaralanan 5 yaşındaki Umran Daknes’in sorulması üzerinde de bakanlığından önce Avrupa’da NATO ve AGİT toplantılarına katıldığını, siyasi kriz çözülmeden mülteci krizinin de çözülemeyeceğini burada ifade ettiğini belirtti. Özlü, bu konuda ABD ve Batı’nın iyi bir sınav veremediğine işaret ederek, Obama’ya verilen Nobel Barış Ödülü’nü hak etmediği kanaatinde olduğunu dile getirdi. Özlü, “Batılı müttefiklerimiz, dostlarımız Suriye krizi konusunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği hassasiyeti gösterselerdi bugün bu noktaya gelinmezdi." İfadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *