» 
 

Tüketici konut satış sözleşmesinden 24 ay içinde dönebilecek

Ön ödemeli konut satış sözleşmesi ile ilgili düzenleme yürürlüğe girdi. Buna göre tüketici isterse 24 ay içinde sözleşmeden dönebilecek ancak satıcı da sözleşme bedelinin yüzde 8’ine kadar tazminat talep edebilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı Ön Ödemeli Konut Satış Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre ön ödemeli konut satışı sırasında tüketici ve satıcı haklarında değişiklikler yapıldı. Artık konut satın alanlar ön ödemeli konut satış sözleşmelerinden imzalandığı tarih itibariyle 24 ay içinde dönme hakkına sahip olacak. Daha önce devir ve teslim tarihine kadar olan düzenleme hiçbir gerekçe göstermeksizin 24 içinde dönülebilecek şekilde düzenlendi.

KONUT SATIŞ SÖZLEŞMESİNDEN DÖNÜLDÜĞÜNDE NELER OLACAK?
Konut satışı ve satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi harç ve benzer yükümlülüklerden doğan masraflar ve sözleşme tarihi itibariyle ilk 3 ay içindeki sözleşme bedelinin yüzde 2’sine, 3-6 arası bedelin yüzde 4’üne, 6-12 ay arası bedelin yüzde 6’sına ve 12-24 arası bedelin yüzde 8’ine kadar satıcının tazminat isteme hakkı doğuyor. Sözleşmeden dönülmesi halinde satıcının daha önce talep edebileceği tazminat oranı yüzde 2’ye kadar olabiliyordu.

Sözleşmeden dönme bildirimi satıcıya ulaştığı andan itibaren tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borçlandıran her türlü belge, en geç 180 gün içinde tüketiciye iade edilecek. Konut bedeli eğer kısmen bağlı kredi ile karşılanmışsa ödenen satış bedeli en geç 180 gün içinde masraf ve tazminat tutarı düşülerek ilgili konut finansman kuruluşuna geri verilecek. Bu süre daha önce 90 gün olarak uygulanmaktaydı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *