» 
 

Tüketici kredisi ve kredi kartı düzenlemesi hakkında uyarı

Yürürlüğe giren yeni kredi kartı ve kredi düzenlemesi hakkında vatandaşları uyaran TÜSODER Genel Başkanı Yıldız, tüketici kredisi vadeleri nedeniyle artan maliyetlere dikkat çekti.

Kredi kartı taksitleri arttı, kredi vadeleri arttı ancak ekonomik anlamda olumlu görünen düzenleme ödeme gücü olmayan vatandaşlar için risk oluşturuyor mu? Tüketicilerin tüketici kredileri ve kredi kartı düzenlemesi konusunu iyi yorumlaması gerektiğini belirten Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Rıdvan Yıldız, yaptığı açıklamada yapılan yeni düzenlemenin tüketiciler açısında olumlu olduğunu ve bu sayede ekonominin hareketleneceğini belirtti. BDDK’nın yaptığı kredi kartları ve tüketici kredileri hakkında yaptığı düzenlemenin ilerisi için karşılaşılabilecek bazı sorunlara karşı önlem niteliğinde olduğunu söyleyen Yıldız, tüketici kredilerindeki vadelerin artmasının geçici olarak pozitif bir çözüm olduğunu ancak vatandaşların bunu doğru algılaması gerektiğini ifade etti.

Kredilerin ve kredi kartlarının artan vadelerine karşın kredi maliyetlerinin de arttığına dikkati çeken Yıldız, kısa vadeli kredilerin maliyetlerinin uzun vadeli kredi maliyetlerine göre daha yüksek olduğunu belirtti ve bunun da borç yükünü arttırdığına dikkati çekti. Önceden 20 bin lira tutarında kredi maliyetinin 36 ay vade için 25 bine çıkmasına karşın şu anda 48 ay vadede 30 bin liraya mal olduğu örneğini veren Yıldız, alınacak kredilerde abartıdan kaçmak, aşırıya kaçmamak gerektiğini ifade etti. Yıldız, borçlanma imkanının olmasını illaki borçlanmak gerektiği anlamına gelmediğini belitti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *