» 
 

Tüketiciyi kandırmanın cezaları yükseldi

Tüketici Kanunu'na aykırı hareket edenlere uygulanacak 2017 yılı idari para ceza tutarları belli oldu. Telefon, sahte bal gibi ürünlerle ilgili reklam yapan kanallara 12 bin 70 TL, Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinden ücret ve masraf talep eden kredi veren kuruluşlara bin 206 TL, 36 ay içinde teslim edilmeyen konutlar için ise 24 bin 140 TL ceza kesilecek.

2017 yılında aidatsız kredi kartı çıkarmayan kuruluşlara uygulanacak idari para cezası miktarı 6 milyon 35 bin liraya yüksetildi. Yeni yılda aldatıcı ticari Reklam için idari para cezaları da artıyor. Sahte bal ya da telefon gibi ürünlerle ilgili reklam yerel düzeyde yayın yapan televizyon kanalı aracılığı ile yapılmışsa 12 bin 70 TL, yurt genelinde yayın yapan televizyon kanalı aracılığı ile gerçekleşmişse 241 bin 413 TL olarak uygulanacak.

Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde, faiz oranı, kanunun cayma hakkı, erken ödeme, sigorta yaptırılması, temerrüt hükümlerini ihlal eden ve belirli süreli kredi sözleşmelerine ilişkin açılan hesaplardan ücret ve masraf talep eden kredi veren kuruluşlara her bir işlem başına uygulanacak idari para cezası bin 162 TL'den bin 206 TL'ye yükseldi.

36 ay içerisinde teslim edilemeyen konut başına uygulanan ceza miktarı 24 bin 140 TL olarak belirlendi. Tüketici hakem heyetleri için belirlenen parasal sınırlar da 2017'de artacak. İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru sınırı 2 bin 400 liraya, il tüketici hakem heyetlerine başvuru sınırı ise 3 bin 610 TL'ye çıkarıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *