» 
 

Tüketiciyi yanıltan kanuna aykırı reklamlara rekor ceza

Reklam Kurulunca, kanuna aykırı olarak nitelendirilen tüketiciyi yanıltan reklamlara yılın ilk yarısında tam 3 milyon 472 bin 419 lira ceza verildi. Ceza verilen sektörlerden temizlik ve kozmetik ilk, iletişim hizmetleri ikinci sırada yer aldı.

Reklam Kurulunca, yanlış olan ve yasalara aykırı olarak tüketiciyi yanıltan reklamlara senenin ilk yarısında rekor ceza geldi. Tütün, alkol ve eğitim sektörleri haricinde birçok sektöre ceza kesilen rakam ise tam 3 milyon 472 bin 419 lira olarak bildirildi. Ceza alan sektörlerden ilk sırada kozmetik ve temizlik ürünleri reklamları yer alırken, bu rakamı takip eden 708 bin 535 liralık ceza ile iletişim hizmetleri reklamları oldu.

Anadolu Ajansı bünyesinde çalışan muhabirin haberine göre, tüketici haklarının korunması kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde 19 üyeden oluşan Reklam Kurulu yılın ilk 6 ayında reklam sektöründe tüketiciyi yanıltmaktan dolayı 945 dosyayı incelemeye aldı.

Söz konusu olan dosyalardan 503 adeti kurul tarafından incelemeye değer görüldü. Bu dosyalardan 58'i duruma aykırı bulunmaz iken, 445 dosyadan 396'sının ise durdurma cezasına karar verildi. 49'una idari para cezası ve durdurma cezası uygulandı. 442 dosyayı ise ön incelemer sonrasında mevzuata aykırı ve ektiklikler bulmamasından dolayı detaylı incelemelere gerek görmedi.

Yılın ilk yarısında reklamlara kesilen ceza toplamda 3 milyon 472 bin 419 lira olarak kayıtlara geçti. Kozmetik ve temizlk ürünleri sektörü ilk sırada iken ikinci sırada iletişim hizmetleri yer aldı. Bu sektörleri ise sırasıyla gıda sektörü 700 bin 550 lira, sağlık sektörü 294 bin 302 lira, dayanıklı tüketim malları 220 bin 220 lira, finansal hizmetler 160 bin 110 lira, örtülü reklam 150 bin lira, turizm 71 bin 570 lira, teknoloji 55 bin 505 lira, enerji 50 bin lira olarak kayıtlara geçti.

Reklam Kurulu'nun işleyisi ise, ticari reklam veya ilanlarda uyulması gereken ilkeleri, kabul gören kuralları ve tanımları, yasa ile ilgili düzenlemeleri dikkate alıyor. Kurula gelen dosyalardan 13 farklı sektör başlığı altında yapılan incelemeler sonrasında 3 aya kadar durdurma, reklamda düzeltme veya para cezası uygulama kararı verilebiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *