» 
»
 

Tüm dünyayı sarsan kare! 5 yaşında savaş mağduru...

Suriye'nin Halep kentinde aylardır her gün onlarca sivil hayatını kaybediyor. Bölgede hava saldırıları ve çatışmalar devam ederken, gün geçtikçe hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Savaşın daha anlamını bile bilmeyen onlarca çocuk yaşamını yitiriyor. 5 yaşındaki Omran'ın enkazın altından çıkarıldığı kareler dünyayı sarstı.

Esad rejiminin ve Rus savaş uçaklarının her gün bomba yağdırdığı muhalifler ile çatışmalar devam ederken, savaş bölgesinden içleri parçalayan fotoğraf kareleri gelmeye devam ediyor. Halep'teki hava saldırılarında enkaz altında kalan, yüzü kanlar içerisindeki küçük erkek çocuğunun görüntüsü tüm dünyayı adeta sarstı. Çocuğun 5 yaşındaki Omran olduğu belirlendi. Baştan aşağı toz kaplanmış küçücük bir beden ve o sadece etrafa sessizce bakınarak neler olduğunu anlamaya çalışıyor. Sağlık ekipleri tarafından ambulansa konulan Omran, kendisine olanları anlamakta güçlük çekiyor. Omran'ın tedavi altına alındığı, beyninde bir hasar olmadığı ve kafasından yaralandığı bilgisi Omran'ın kaldırıldığı sağlık merkezinden bildirildi.

Suriye Halep'in Al-Qaterji bölgesinde enkaz altından sağ çıkmayı başaran çocuklardan birisi Omran. Ancak onun kadar şanslı olmayanlar da var. UNICEF'in raporuna göre, Suriye'deki iç savaştan dolayı hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşuyor. Kan donduran bu rapora göre, muhaliflerin insan yoğunluğunun olduğu pazar yerleri, meydanları hava saldırılarında vurduğu ve masum sivillerin hayatlarını yitirdiği, anne babasız kalan evlatları ve evlat acısı yaşayan anne babaların görüntüleri yürekleri dağlıyor. Sessiz bir şekilde ambulansta oturtulduğu koltukta bekleyen 5 yaşındaki Omran gibi çok sayıda sivilin yaralandığı ve 3 kişinin ise rejim uçaklarının düzenlediği hava saldırısında öldüğü belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *