» 
»
 

Tümgeneral Angun ile Tuğgeneral Yıldırım hakkında yakalama kararı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin davada Tümgeneral Angun ve Tuğgeneral Yıldırım tahliye edilmişti. 76 sanığın yargılandığı davada tahliye edilen Angun ile tutuksuz yargılanan Yıldırım'ın tutuklanmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü darbe girişimine ilişkin Malatya'da yargılamaların sürdüğü ve 76 sanığın yargılandığı davada yakalama kararı çıktı. Adli kontrol şartıyla tahliye edilen dönemin 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun ile tutuksuz yargılanan dönemin 2. Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım'ın tutuklanmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verildi.

Darbe girişimi sırasında 7. Ana Jet Üs Komutanlığında görev yapan tutuksuz sanıkların savunmalarını alan mahkeme heyeti savcı Muhittin Atlı'nın görüşlerini sorunca Atlı bazı sanıkların adli kontrol kararlarının kaldırılması taleplerini reddetti. Önceki duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edilen Avni Angun'un "sıkıyönetim komutanı" olarak görevlendirilmiş olması ve talep ettiği tanıkların halen dinlenilmemesi, dosyadaki eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle tutuklanmasını talep etti. Tutuksuz yargılanan Ersin Yıldırım'ın ise cep telefonunda "ByLock" olduğu ve yeni delillerin bulunması sebebiyle tutuklanmasını istedi.

Dosyadaki eksikliklerim giderilmesi için dava heyeti duruşması erteledi. Açıklanan ara kararda tutuksuz sanıkların bulunduğu illerdeki Ağır Ceza Mahkemelerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden ifadelerinin alınması için yeniden talimat yazılmasına, örgütün şifreli haberleşme uygulaması "ByLock" kullandığı belirlenen sanıkların yazışmalarının ve teknik tespitlerinin Emniyet Genel Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatından (MİT) istenmesine hükmedildiği bildirildi.

Adli kontrol şartıyla tahliye edilen Angun ile tutuksuz yargılanan Yıldırım'ın tutuklanmasına yönelik yakalama emri çıkarılmasına, diğer sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Heyet dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *