TÜMOSAN Türkiye'nin ilk yerli dizel motorunu üretti

Türkiye'nin ilk yerli dizel motoru TÜMOSAN mühendisleri tarafından üretildi. TÜBİTAK desteğiyle başlatılan proje kapsamında geliştirilen iki dizel motor Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik önemli bir milli hamle olarak değerlendiriliyor.

2012 yılında TÜBİTAK desteğiyle başlattıkları proje kapsamında yüzde 100 yerli sermayeli Türk sanayi markası TÜMOSAN'ın Türk mühendisleri Türkiye'nin ilk yerli dizel motorunu üretti. "Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirilmesi" projesi kapsamında geliştirilen 4 silindirli 4,5 litre ve 6 silindirli 6,8 litre motorlar 155-1000 arası beygir gücüne sahip dizel motor ailesinin ilk iki modeli olarak Konya fabrikasında ateşlendi.

Yeni Şafak'ın haberine göre 2012 yılında başlatılan ve 5 yılda sonuç veren çalışmalarda motor üretiminde tecrübeli marka TÜMOSAN, elektronik kontrol ünitesi bulunan 155 ile 1000 beygir gücü arasında değişen modern motor ailesinin ilk iki modelini tamamladı. Albayrak Grubu'nun dev markası TÜMOSAN şimdi de projenin devamı olarak 6 silindir 9 litre ve V tipi 8 ve 10 silindirli 450-1000 beygir gücü aralığında ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ticari ve askeri alandaki Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermesi beklenen bu hamleleriyle TÜMOSAN'ın ülkemizi, dünyadaki diğer dizel motor üreticisi ülkelerle rekabet edebilir duruma getireceği değerlendiriliyor.

Yürüttüğü projelerle Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltma ve ülke sanayisinin gelişimine katkı sunma noktasında çalışan TÜMOSAN mühendis kadrosunun çoğunluğu doktora ve yüksek lisans seviyesindeki genç mühendislerden oluşuyor. Türkiye'nin teknoloji ihracatında da söz sahibi olabilmesi ve yurt dışına bağımlılığın azalması için yaptığı hamleler sayesinde adından söz ettirmeye devam ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *