» 
»
 

Tunceli'de aç kalan yaban domuzları merkeze indi

Tunceli'de gece saatlerinde içlerinde çok sayıda yavrunun da yer aldığı 30 civarındaki taban domuzu şehir merkezine indi. En kalabalık mahallelerden birine gelen yaban domuzları, karınlarını doyurmak için apartman önlerindeki çöpleri kurcaladı.

Tunceli'de dağdan şehre inen yaban domuzları şehir merkezindeki mahallelerde bulunan çöp konteynırlarını kurcaladı. Gece saatlerinde aralarında yavruların da bulunduğu sayıları 30'u bulan yaban domuzları açlıktan dağdan şehir merkezine indi. En yoğun mahallelerden biri olan Atatürk Mahallesi'ne inen yaban domuzları çöpleri karıştırarak yiyecek aradı. Ara ara sahipsiz sokak köpeklerinin kovalaması ile köşe kapmaca oynasalar da çöpleri karıştırmaktan vazgeçmediler.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, arada sırada mahalle içlerine yaban domuzlarının beslenmek için geldiklerini ve mahalle sakinlerinin onları sevgi ile karşıladıklarını, onlara yiyecek verdiklerini ifade etti. Yaban hayvanlarının çöp konteynırlarının kendilerine cazip geldiği için genellikle çöpleri kurcaladıklarını, konu ile ilişkin belediye ile ortak bir çalışma içerisine girip çöp toplama saatleri ile görüşüldüğünü belirtti. Geceye veya sabaha bırakmayarak çöp toplama işleminin daha erken saatlerde yapılarak, yaban hayvanlarını çeken çöpleri ortadan kaldırmayı düşündüklerini söyledi.

Kalabalık mahallelere inen yaban domuzlarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Gürsönmez, yaban domuzlarının şimdiye kadar zarar vermemiş olmasının, bu saatten sonra da zarar vermeyecek anlamına gelmediğinin altını çizdi. Yaban domuzlarına yaklaşılmaması gerektiğini, çünkü onların kendi doğal ortamlarında bulunmaları gerektiğini, yaban domuzunun evcil olmayacağını sonuçta onun bir yaban ve vahşi olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *