» 
»
 

Tunceli'de düşen helikopterden acı haber: 12 şehit

7 polis memuru, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebatın bulunduğu helikopterin düşmesinin ardından enkaza ulaşıldı. Tunceli Valisi 12 şehidimiz olduğu bilgisini paylaştı. Helikopterdekilerin isimleri de belli oldu.

Bugün saat 11:40 sıralarında düşen polis helikopterinden son dakika acı haber ulaştı. Arama kurtarma ekiplerinin enkaza ulaşmasının ardından  helikopterde bulunan 12 kişinin de şehit düştüğü bildirildi. Tunceli'den oldukça zorlu hava koşullarında havalanan polis helikopterinde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 pilot bulunmaktaydı. Tunceli Pülümür ve Ovacık'ta 16 Nisan referandumunda görev yaptıkları belirtilen hakim ve özel harekat timinin Emniyet Genel Müdürlüğü helikopteriyle havalandıktan sonra Ovacık'ın Çambulak kırsalı yakınlarında düşen helikopterde hayatlarını kaybettiği açıklandı.

Helikopterle bağlantının kesilmesinin ardından 112 komuta merkezine herhangi bir çağrının yapılmadığını bildiren Tunceli İl Sağlık Müdürü Sercan Özaydın, çağrının komşu illere düşmüş olma ihtimali bulunduğunu, Bingöl, Erzincan ve Erzurum'la müşterek değerlendirmede 112 komuta merkezine olay yerinden düşen bir çağrı olmadığını açıkladı. Bölgede yoğun sis nedeniyle görüşün kısıtlı olduğu belirtilirken, uzmanlar kazanın nedeninin düşük görüş şartları olabileceğine dikkat çekiyor.

Polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye 6 ambulans ve 5 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin sevk edildiği bildirilirken, olayla ilgili 112 Komuta Kontrol Merkezine saat 13.32'de gelen anonstan 1 dakika sonra ekiplerin yola çıktığı belirtildi. Helikopterin koordinatları ise AFAD ekiplerince belirlendi. Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Erzurum'dan 43 AFAD personelinin olay yerine gönderildiği, arama kurtarma çalışmalarının Diyarbakır'dan CN235 tipi uçakla yönlendirildiği bilgisi edinildi.

TUNCELİ VALİLİĞİ AÇIKLAMASI
Tunceli Valiliği olayla ilgili açıklamasında "18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Skorsky tipi polis helikopterinden kalkışından yaklaşık 10 dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir." ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca "Söz konusu helikopterde 7 polis memuru, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olduğu değerlendirilmektedir. Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir."  denildi.

DÜŞEN HELİKOPTERDEKİLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
Helikopterde şehit düşenlerin isimleri Hakim Onur Alan, Polis memurları Ekrem Dereli, Sadettin Demir, Candaş Kaplan, Mesut Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Hasan Yıldırım, Azam Gündede, Komiser Pilot Abdullah Ortanca, Polis memuru teknisyen Murat Ködük, sözleşmeli pilot Dilaver Karsavuranoğlu olduğu öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *