» 
»
 

Tüp bebek merkezi sahibi 19 çocuğun biyolojik babası olmakla suçlanıyor

Hollanda'da açılan davada mahkeme, 19 çocuğun biyolojik babası olmakla suçlanan doktora kendisine ait tüp bebek merkezindeki, donörler yerine kendi spermlerini kullanmakla ilgili karar verebilmek adına DNA testi yapılmasına hükmetti

Olaya konu olan doktor Jan Karbaat, Rotterdam Zuider Hastanesi'nde uzun süre yöneticilik yaptı. Hollanda'da yapay döllenme konusunda çalışma yapan doktorlar arasında en önemli doktorlar arasında gösteriliyordu.  Jan Karbaat, Rotterdam kentinin de 1980 yılından bu yana yüp bebek kliniğini açarak burada çalışmalarına devam etmekteydi.

Yapay döllenme konusunda çalışma ve kayıt işlemlerini yapan FIOM adlı kuruluş, Karbaat’a ait olan klinikte doğan en az 19 çoğun biyolojik babasının bu doktora ait olduğunu iddia etmişti.

Karbaat'ın kendi çocuklarından birinden alınan DNA örneği, yapay döllenme sonucu doğan 19 bebekle aynı çıktığı için hakkında inceleme başlatılmıştı.

Nisan ayında 89 yaşında ölen Doktor Jan Karbaat'ın, olaydan sonra mahkeme kararıyla el konan diş fırçası, traş malzemeleri ve çorapları için inceleme başlatıldı ama kesin sonuçların ortaya çıkabilmesi için, hayatını kaybeden Doktor Karbaat'ın DNA örneklerinin incelenmesi gerekiyor. Konunun sahibi doktorun eşi ise incelemelere karşı çıkıyordu.

Hollanda’daki mahkemeye göre ise, söz konusu 19 çocuğun gerçek anne ve babalarının kim olduğunu net bir şekilde bilmeleri en doğal hak olarak nitelendiriliyor. Çıkacak DNA sonuçları için ilerleyen süreçte noter huzurunda bilgiler ve belgeler saklanarak izni olmayan hiç kimseye bilgi verilemeyecek.

Şu an akıllardaki en büyük sorun ise DNA testi sonuçlarından sonra 19 çocuk dışında daha başka kişilerin de bu sonuçlardan sonra DNA uyumlarının ortaya çıkması ve sayının daha da fazla olması. FIOM'a göre, yapılacak DNA testi sonucu Karbaat'ın kendi spermlerinden doğan çocuk sayısı artabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *