Türk bilim adamı kan ve kök hücreden yapay deri üretti!

ABD'den En İyi Deneysel Araştırma ödülü alan Prof. Dr. Ercüment Ovalı kan ve kök hücreden yapay deri üreterek tıp dünyasında ses getirdi. Ovalı'nın buluşu ülkemizdeki 1 milyondan fazla hastaya da umut oldu.

Kök hücre ve hücresel tedavi alanında bugüne kadar yaptığı çalışmalar ile dünya çapında pek çok başarıya imza atan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yanık tedavisinde kullanılabilecek devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Dünyanın prestijli ödüllerinden ABD Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği'nce verilen En İyi Deneysel Araştırma ödülüne layık görülen Ovalı ve ekibinin buluşu, Türkiye'nin de ilk yerli deri üretimi olarak dikkatleri çekti.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Kemik iliği Nakli Ekibinden Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Ercüment Ovalı, buluşunun ülkemizde yanık tedavisi gören 1 milyondan fazla hasta için de umut verici olduğunu ifade etti. Bu ürünü kısa sürede DermoTürk adıyla hastaların hizmetine sunmayı hedeflediklerini belirten Ovalı ile beraberindeki Türk bilim adamları Orlando'da 8 Ekim'de düzenlenecek olan törende ödüllerini alacak.

Kişilerin hayatlarını bile kaybetmelerine neden olan yanıklar için tıp alanında devrim niteliğinde bir buluş olarak değerlendirilen "Yapay Deri", yanıklar ve deri kayıpları konusunda milyonların umudu olabilecek. Prof. Ercüment Ovalı ve ekibinin üretimini gerçekleştirdiği ‘Yapay Deri’ çalışması, Acıbadem Sağlık Grubu, Acıbadem Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın San-Tez projesi kapsamında birçok farklı uzmanın işbirliğiyle dünya çapında ses getirdi.

İnsan vücudunda tüm yaraların onarımında kullanılan maddenin kan pıhtısı olduğunu dile getiren Ovalı, vücudun kendi hasarını tedavi edebilmesi için kan pıhtısını kullanmasından yola çıktıklarını belirtti. Yaptıkları çalışmanın özelliklerinden birinin insan kanının taşıyıcı iskele olarak kullanılması olduğunu belirten Ovalı, ikinci özelliğin ise yağ kök hücreleri ile deri hücrelerinin bir arada organize olması olduğunu ifade etti. Çalışmanın sonucunun fareler üzerinde yara iyileşmesinde son derece etkin olduğunu kaydetti.

Başarılarının bir ekip ürünü olduğunu belirten Prof. Dr. Ovalı, Prof. Dr. Ethem Güneren’in tez danışmanı olduğu bu çalışma Dr. Mustafa Aykut Özpür’ün tezidir ve çalışmada Prof. Dr. Halil İbrahim Canter, Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Dr. Fatma Nilay Yoğun ve Dr. Emre Gönenç Baygöl bu başarıya ortak imza atan, her biri birbirinden değerli ekip arkadaşlarımızdır” dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *