Türk Bilim insanları yumurta kabuğundan kağıt üretti

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi bünyesinde araştırmalar yapan bilim insanları, ı yumurtanın kabuğundan, dayanıklı, baskı kalitesi yüksek bir kağıt üretti.

Beyin göçünün sona ermesi için önemli girişimlerde bulunduğu şu günlerde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden sevindirici bir haber daha geldi. Fakülte bünyesinde bulunan Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde görev yapan öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Tutuş ve Yrd. Doç. Dr. Ferhat Özdemir, araştırma görevlisi Mustafa Çiçekler ile yüksek lisans öğrencisi Ufuk Kıllı, Türkiye'nin beyaz kağıt üretimindeki ham madde üretimi için önemli çalışmalar başlattı.

Araştırmada bilim insanları çöpe atılan yıllık 100 bin ton yumurta kabuğundan 6 aylık bir çalışma sonucunda, dayanıklılığı yüksek kağıt elde etti. Bir top kağıt için onlarca ağacın kesilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Tutuş, kağıdın temel ihtiyaç maddelerinden biri haline gelmeye başladığını ifade etti.

Çalışmalarda gerçekleştirilen aşamalardan da bahseden Tutuş, çalışmaların yapıldığı fakültedeki laboratuvarda ilk adım olarak odun yongalarından lif elde ettiklerini, sonrasında bu lifleri hamur haline getirdiklerini ve hamuru beyazlatarak lif ayarı yaptıklarını anlattı. son olarak da değirmende öğütülerek un haline getirilen yumurta kabuklarını liflere ilave edip, su ve ısıtma işlemiyle dayanıklılığı yüksek kağıt haline getirdiklerini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *