» 
»
 

Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Kapaklı'da Hepatit-C krizi

Türk Böbrek Vakfı'nın Tekirdağ Kapaklı'da bulunan diyaliz merkezinde bulunan 18 hastaya Hepatit-C bulaştığı iddia ediliyor. Bir süredir diyaliz merkezinde hijyen koşullarından dolayı problemler yaşandığını söyleyen diyaliz hastaları, Hepatit-C bulaşmasına şaşırmadıklarını söyledi.

2006 yılından beri faaliyette olan Türk Böbrek Vakfı'nın Tekirdağ'ın Kapaklı İlçesindeki Kadriye-Kenan Tunalı diyaliz merkezi, bölgedeki diyaliz hastaları için önem teşkil etmektedir. Diyaliz merkezindeki Hepatit-C vak'ası ise geçtiğimiz Haziran ayında patlak verdi. O aylarda sadece iki hastada Hepatit-C virüsünün olduğu tespit edildi. Ancak gelen aylarda da virüsten dolayı Hepatit-C bulaşan hasta sayısı giderek arttı ve 18'e ulaştığı iddia ediliyor. Diyaliz merkezinde virüsün bulaştığı hastaların bir kısmının değerleri normale dönerken, bir kısmının halâ rahatsızlıkları devam ediyor. Hastalığa yakalanan diyaliz hastalarını ise bu durum hiç şaşırtmadı. Çünkü söz konusu merkezde hijyen koşullarının alt seviyelerde olduğu söyleniyordu. Hastalar, virüsün bulaştığı dönemde gerekli tedbirler alınsaydı böyle bir tablonun olmayacağını dile getirdiler.

9 senedir diyaliz hastalısı olan 45 yaşındaki K.D., diyaliz merkezinde tedavi görüyor. Haziran ayında kan tahlili yaptırmasının ardından merkezde virüs olduğu belirlendi. K.D.'nin tahminlerine göre ise, içerideki durumdan değil dışarıdaki hastalardan dolayı kaynaklandığını dile getirdi. Temizliğin ve hijyenin olmadığını, misafir gelen hastalardan kan alınmadan diyalize bağlandığını ve Hepatit-C'nin dışarıdan gelen hastalardan kaynaklandığını söyledi.

TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Tekirdağ'ın Kapaklı İlçesinde Türk Böbrek Vakfı'na ait diyaliz merkezinde 18 hastada Hepatit-C virüsü tespit edildiği iddialarına yanıt verdi. Hepatit-C virüsünün diyaliz makinesinden bulaşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Erk, diyaliz merkezinde bulunan 103 hastadan 18'inde Hepatit-C virüsünün bulaştığı iddialarının ardından hasta kabulün durdurulduğunu söyledi. Komisyonun, virüsün neden bulaştığına dair incelemelerin devam ettiğini dile getirdi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *