» 
 

Türk çayının 86 ülkeye satışı yapıldı

Türk çayı, geçtiğimiz yıl Almanya ve Belçika başta olmak üzere toplamda 86 ülkeye satıldı.

Geçtiğimiz yıl, çay ihracatında Almanya ve Belçika ilk sıralarda yer alırken, Çin, Singapur, Kongo, Senegal, Etiyopya, Japonya, Somali, Bahreyn, Gana, Litvanya, Gambiya ve Nijerya gibi çeşitli ülkelerde de çay ihracatı gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansı muhabirinin, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yaptığı derlemeye göre, geçtiğimiz 2016 yılında 86 ülkeye 6 milyon 668 bin 820 kilogramlık çay satılarak, 28 milyon 730 bin 748 dolar gelir elde edildi.

Türkiye'nin 2016'daki çay ihracatında Belçika 2 milyon 114 bin 716 kilogramla ilk sırada yer aldı. Singapur, Çin, Etiyopya Kongo, Senegal, Somali, Japonya, Bahreyn, Gana, Litvanya, Gambiya ve Nijerya gibi farklı ülkelere de çay ihracatı gerçekleşitildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz için çayın önemli bir tarımsal ürün olduğunu ifade etti.

Çay ihracatının her geçen gün arttığını belirten Gürdoğan, çay ihracatının artmasında ÇAYKUR'un çok önemli bir görev üstlendiğini, özellikle de son yıllarda ÇAYKUR'un yaptığı çalışmalar ve tanıtım faaliyetleri çay ihracatının artmasında çok önemli bir etken olduğunu söyledi. ÇAYKUR'un, yurt dışı piyasalarında yaptığı etkin tanıtım kampanyaları ve fuara katılım sağlanarak ihracata büyük katkısının olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *