Türk dünyasının kahramanları çizgi romanda buluştu

Yeni neslin hayatına rol modeller katmak ve Türk dünyasının büyüklerini tanıtmak için Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği “adam olmuş çocuklar” adıyla çizgi roman serisi hazırladı.

Gençler daha gerçekçi kahramanlarla büyüsün diye Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği eşsiz bir projeye imza attı. Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği çizgi roman yazı dizisinde Fatih Sultan Mehmet’ten Mustafa Kemal Atatürk’e, Alparslan’dan Aziz Sancar’a, İbn-i Sina’dan Farabi’ye kadar daha bir çok kahramanla çocukları buluşturuyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü öğrencisi 25 yaşındaki Oğuz Selman Sevim çizgi roman yapmalarındaki amacı, medyanın ürettiği sanal ve sahte kahramanların etkisinden uzak, gerçek kahramanlarımızı Atatürk’ü, Fatih Sultan Mehmet’i tarihte büyük işler başarmış nice Türk büyüklerini yeni yetişen kuşağa tanıtmak olduğu diye ifade etti.

Oğuz Selman Sevim konuşmasında Çanakkale şehitliğini sık sık dolaştığını oradaki siperleri dolaşırken 14-15 yaşındaki yiğitleri anneleri saçlarına kına yakarak vatana kurban için gönderdikleri belirtti. bu kahramanların bizler için canlarını verdilerinin altını çizdi. Yeni yetişen kuşağa, çocuklarımıza tanıtabiliriz fikriyle Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği’ni kurduklarını belirtti.

50’ye yakın eser olduğunu ifade eden Sevim, Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliğinin kitaplarının, sadece Türk büyüklerine yönelik olmadığını, tanınmış masallarda, çocuklara daha iyi örnek olmaları için değiştirilerek sunulduğunu kaydetti. Bir tilkinin, kargayı kandırarak ağzındaki peyniri aldığı ‘Karga ile tilki’ masalı, daha farklı bir sonla sunulduğunu, masalda, orijinalindeki gibi kargayı kandıran tilkinin peynire ulaşması değil de karga ile tilkinin peyniri paylaşması anlatıldığını bu şekilde yeni yetişen nesle güzel ahlak anlatılmasını hedeflediklerini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *