» 
»
 

Türk futbolunun ünlü ismi İlhan Cavcav hayatını kaybetti

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav hayatını kaybetti. Futbolun ve iş dünyasının duayen ismi 81 yaşındaki Cavcav, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

1935 Ankara doğumlu ünlü işadamı ve ve Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. İki gün önce dengesini kaybederek düşen ve kolu ile kafasını çarpan Cavcav, Ankara Güven Hastanesi yoğun bakım ünitesinde makinaya bağlı olarak yaşatılmaktaydı. Beyin kanaması teşhisiyle tedavi altında tutulan Cavcav'ın bu sabah durumunun ağırlaştığı ve kalbinin durduğu öğrenildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen futbolun duayen ismi İlhan Cavcav hayatını kaybetti.

Mamak Maskespor ile futbol kariyerine başlayan Cavcav, 19 yaşında PTT de oynadığı sırada profesyonelliğe geçiş sözleşmesi teklif edilmesine rağmen fabrikadaki işleri nedeniyle amatör olarak oynamaya devam etti ve Bahçeli Gençlik Spor'a transfer oldu. PTT ile oynanacak bir maçta eski takımı olması nedeniyle duygusal davranabilir gerekçesiyle oynatılmayan Cavcav futbolu burada bıraktı.

1950'li yıllardan başlayarak 70'li yıllara kadar yoğun iş temposu sürdüren İlhan Cavcav, 1967'de Ankara Un Sanayi'nin bulunduğu arsayı aldı ve un fabrikası kurarak Ankara'nın ünlü iş adamları arasında yerini aldı. Hacettepe, Yahya Demirel Gençlerbirliği gibi takımların başkanlığını yapan Cavcav, bir süre anlaşmazlıklar nedeniyle yöneticiliğe ara verdikten sonra Gençlerbirliği 3. lige düşmek üzereyken 1981 yılında geri döndü ve takımın 2. lige dönmesini sağladı. Bir sezon sonra takım 1. lige yükselirken 1988'den beri Türkiye Birinci Ligi'nde süreklilik açısından en başarılı 5. takım ünvanını kazandı. Cavcav Gençlerbirliği'ne 37 yıl başkanlık yaptı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *