» 
 

Türk-İş: Asgari ücret bin 600 TL olsun

Türk-İş Başkanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, asgari ücrette yapılacak olan artışın geçtiğimiz yılın gerisinde kalmamasının altını çizerek, 2017 için asgari ücretin aylık net bin 600 TL olması konusunda ısrarcı olduklarını belirtti.

Türk-İş Başkanlar Kurulu, çalışma hayatı ile ilgili gündemdeki konuları dün görüşmesinin sonrasında yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, asgari ücrette yapılacak artışın, geçtiğimiz yılın gerisinde kalmaması gerektiğini belirterek, Türk-İl Başkanlar Kurulu'nun asgari ücrette 2017 yılı için aylık net bin 600 lira olması teklifi konusunda ısrarcı olduklarını ifade etti. türk-İş Başkanlar Kurulu'nun görüşlerini bildirdiği diğer konular arasında taşeron uygulamasının yol açtığı sorunlar, terör ve vergide adaletsizlik de yer aldı. Açıklamada, alt işverenin uygulamasının neden olduğu sorunların çığ gibi büyüdüğünü, tüm işkollarında bu şekilde çalıştırılan işçilerin taleplerinin dikkate alınarak kalıcı bir çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Vergi hususunda ise, ücretli çalışanların üzerindeki ağır vergi yükünün hafifletilmesi için gerekli düzenlemenin yapılmadığını belirterek, ücretlerin 2017 yılı gelir tarifesi oranlarının aynı kaldığını, gelir verisinin yalnızca ilk diliminin yğzde 3.17 oranında arttırıldığına dikkat çekti. Bu düzenleme ile de ücretlilerin daha erken aylarda üst vergi dilimine gireceğini ve daha fazla vergi ödemek zorunda kalacaklarını söyledi. Bu düzensiz yapının da işyerindeki barışı zedeleyeceğine dikkat çekti.

2017 yılı için asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları çerçevesindeki toplantılar devam ediyor. Toplantılarda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ediyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *