» 
 

Türk-İş Yoksulluk ve açlık sınırı araştırması sonucunu açıkladı

Türk-İş’in raporuna göre, Temmuz açlık yoksulluk sınırı belirlendi. Sonuca göre, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 462 lira, açlık sınırı ise bin 370 lira olarak belirlendi. Bir ailenin gıda alışverişi ise geçen aya nazaran bu ay 29 lira artış gösterdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu olan Türk-İş’in geçim şartlarını ortaya koymak, temel ihtiyaçlardaki fiyat değişikliğinin aile bütçesine etkisini belirlemek amacı ile yapılan her ay gerçekleştirilen yoksulluk ve açlık sınırı araştırması tamamlandı. Temmuz ayı açlık yoksulluk sınırı için yapılan araştırmalara göre, sadece dört kişilik bir ailenin dengeli, sağlıklı ve yeteri şekilde beslenebilmesi için ailenin yapması gereken gıda harcaması tutarını belirten açlık sınırının bin 369 lira olduğu, gıda harcaması, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlar için yapılması gereken diğer harcamaların neredeyse toplam tutarına denk gelen yoksuklluk sınırı 4 bin 461 lira olarak belirlendi.

Temmuz’da bekar bir kişinin yaşama maliyeti ise araştırma sonucuna göre 704 lira olarak hesaplandı. Ankara’da yaşamakta olan dört kişilik bir ailenin gıda alışverişi için yapması gereken asgari harcama tutarı ise bir önceki aya nazaran %1,45 artış gösterdi. Gıda enflasyonunda ise son bir senede % 8,89 olarak belirlendi.

Kıyma, et, kuşbaşı fiyatının kilogramda 1 lira arttığı, süt, peynir, yoğurt grubunun Ramazan öncesine göre eski seviyesinin üzerine çıktığı, sebze-meyvelerin ortalama kilogram fiyatının 3,70 lira tutarında iken geçtiğimiz aya göre 3,76’ya yükseldiği, margarin, zentinyağı, tereyağı ve ayçiçek yağında, siyah ve yeşil zeytinde, ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerde ise fiyat düzenlemesi haricinde fiyat yükselmesi olmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *