» 
»
 

Türk kahvesinin bilinmeyen faydaları...

Osmanlı İmparatorluğu döneminden değerini kaybetmeden günümüze kadar gelmiş olan Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Türk kahvesi en güzel nasıl pişirilir? İşte detaylar...

Türk geleneklerinde önemli bir yeri olan, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar gelen Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Şüphesiz telvesi ile birlikte pişirilen Türk kahvesi, tam bir antioksidan etkisi yaratıyor. Kahvenin içerisindeki polifenoller de bu sayede antikanserojen özellik kazanıyor. Günde 1-3 fincan Türk kahvesi, başta kalın bağırsak ve kolon kanseri olmak üzere pek çok kanser türünden koruyucu etki yapıyor.

Türk kahvesi, sabah saatlerinde tüketildiğinde kişinin zihinsel fonksiyonlarını destekliyor. Kişinin zihni açılıyor ve konsantrasyon kabiliyeti artıyor. Çikolatayla birlikte tüketilen 1 fincan Türk kahvesi ise bu özelliği daha da çok artırıyor. Düzenli olarak alınan kafein, kişinin bilişsel faaliyetlerindeki azalmayı geciktirdiği için, alzheimer hastalığının önüne geçtiği belirtiliyor.

Kalbe dost olan günde bir fincan Türk kahvesi, kalp ve lenf damarlarının iç yüzeyindeki hücreleri onarıyor. Bu nedenle de kahvenin içindeki antioksidan kalp sağlığına iyi geliyor ve kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltıyor. Türk kahvesi, vücutta kalp ve dolaşım sistemlerinin uyarılmasına ve daha çok enerji yakılmasına etki ediyor. Karaciğer yağlanmasına, safra taşı olumuna da engel oluyor.

TÜRK KAHVESİ EN GÜZEL NASIL PİŞİRİLİR?

Köpüklü bir Türk kahvesi için cezveye ilk olarak şeker ve kahve eklemeniz gerekir. Ardından soğuk su ekleyin ve karıştırın. Ocağa koymadan muhakkak karıştırın. Kahveyi pişirirken karıştırmamalısınız. Kahve kabarmaya başladığında üstündeki köpükleri fincana ekleyin. Birkaç saniye daha cezveyi ocakta bekletin ve fincana kahveyi ekleyin. Afiyet olsun.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *