» 
 

Türk Lirası referandum sonucunu bekliyor

Türk Lirasının referandum sonrası çıkan sonuca göre güçlenebileceği açıklaması yapıldı. Blubay Stratejisti Timothy Ash yaptığı açıklamada referandum sonucunda "evet" çıkarsa Türk Lirası güçlenebilir dedi.

Türk Lirasıyla ilgili en önemli yorum Kanada'dan geldi. Kanada'nın en büyük bankalarından olan Royal Bank of Canada(RBS) istiraki Bluebay Varlık Yönetimi'nin Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Tımothy Ash referandum sonucunda Türk Lirasının güçlenebileceğini belirtti. Referandum sonucunun 'evet' çıkması halinde Türk Lirası (TL) güçlenecek ve politika faizi de azalacak. Piyasalarda şu an dengelenme ve istikrar hakim durumda. Referandum sonucunda 'evet' çıkarsa Türk Lirası güçlenecek. TL'nin güçlenmesi politika faizine de olumlu etki edecek ve faiz oranları düşecek. Türkiye enflasyonda düşüş bekliyor. TL'nin güçlenmesi ise bu olasılığı yükseltiyor. Referandum 'evet' ile sonuçlanırsa TCMB politika faizini azaltma yoluna gidecek. Politik riskler azalırsa eğer risk primleri de azalacak Bu durum faizlere de direk yansıyacak. 

'EVET' ÇIKMA OLASILIĞI YÜKSEK GÖZÜKÜYOR

Timothy Ash, Türkiye'de bu yılın sonu itibariyle enflasyon yüzde 8-9 gerçekleşecek. Referandum sonrası ise güvenlik koşulları iyileşme sürecine girecek. Timothy'ye göre ise Türkiye'de referandumdan 'evet' çıkacak. Referandumdan evet çıktığı takdirde piyasalar çözüm ve rahatlama sürecine girecek. Referandum sonrası AK Parti yeniden ekonomiye odaklanacak. seçim başarısını büyüme ve istihdamla çatlandıracak. İstikrarsızlık halinde ise Türkiye ekonomisinin büyüme süreci zora girecek. 

"HAYIR' ÇIKARSA POLİTİK İSTİKRARSIZLIK SÜREBİLİR. 

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Ash referandumdan 'hayır' çıkması durumunda ise politik istikrarsızlık algısı oluşabileceğini söylüyor. Bu durumda erken seçim yeniden Türkiye'nin gündemine oturabilir. Küresel ekonomik görünüm ise Türkiye'deki koşulları destekliyor. Dış ekonomik koşullar ise Türkiye piyasaları açısından pozitif olacağı benziyor. Asya, Avrupa, ve ABD de ise olumlu büyüme oranları geliyor. Yani açık bir şekilde söylemek gerekirse para politikası normalleşiyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *