» 
»
 

Türkiye aleyhinde rapor için İngiliz milletvekiline FETÖ’den 450 bin lira

İngiliz milletvekili Garnier’e FETÖ tarafından Türkiye’yi eleştiren raporu için 115 bin sterlin yani yaklaşık 450 bin TL ödendiği bilgisini paylaşan Times gazetesi, milletvekiline grup ödeme yapıldığını yazdı.

İngiliz Times’ın haberinde yer alan bilgilere göre, iktidarda bulunan Muhafazakar Parti milletvekili Edward Garnier’e, geçtiğimiz Şubat ayında yazdığı "Türkiye'deki İnsan Haklarına Saygı ve Hukukun Üstünlüğü" başlıklı raporu için FETÖ’den 115 bin sterlin aldı. Times gazetesinin İstanbul muhabiri Hannah Lucinda Smith tarafından yapılan haberin başlığı ise "Milletvekiline Türkiye'deki darbeyle ilişkilendirilen grup ödeme yapmış" şeklinde.

Söz konusu raporun yazılmasını FETÖ elebaşı Gülen’in onursal başkanlık yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından talep edildiği bilgisinin de yer aldığı haberde, aynı zamanda avukat olan Garnier’in bu raporunun geçtiğimiz Eylül ayında yayımlandığı da belirtildi. “Howthorn” adlı merkezi Londra’da bulunan bir halkla ilişkiler şirketi tarafından tanıtıldığı belirtilen raporun aynı zamanda dönemin başbakanı David Cameron ve Dışişleri Bakanı Philip Hammond’a gönderildiği de bildirildi.

Bağımsız İngiliz hukukçularının kanıtlarından yola çıkarak böyle bir rapor yazdığını, FETÖ destekçisi olmadığını ileri süren Garnier’in bu yılın Mart ayında da Türkiye-Avrupa Birliği mülteci anlaşması kapsamında bir toplantıya katılmış olduğu ve burada “Türk hükümetinin insan hakları ve hukuk ihlallerine” değindiği de hatırlatıldı. Haberde Garnier’in bu toplantıda Türkiye’nin AB üyeliğine İngiltere tarafından verilen desteğin de gözden geçirilmesi hususunda çağrıda bulunduğu da anımsatıldı. Times gazetesinin haberinde Garnier’in haricinde Lordlar Kamarası’ndan Harry Woolf’un da söz konusu rapora katkıda bulunduğu belirtilirken, Woolf’a ödenen ücretin bilinmediği de kaydedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *