» 
»
 

Türkiye BM'ye çağrı yaptı: Derhal soruşturmasını bekliyoruz

Esed rejimin İdlib'e düzenlediği kimyasal saldırıyı kınayan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kuruluşların saldırıları derhal soruşmasını beklediğini belirtti.

Suriye'nin İdlib vilayetine bağlı Hun Şeyhun bölgesine bugün rejim güçlerinin gerçekleştirdiği kimyasal saldırıda çoğu çocuk 100 kişinin hayatını kaybetmesi ve 500 kişinin gazdan etkilenmesi sonrasında Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Rejim unsurlarının düzenlediği saldırıda masumların hayatına kaybettiği belirtilen açıklamada, saldırı kınandı ve uluslarlarası kuruluşlara çağrı yapıldı.

Esed rejiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2118 ve 2209 sayılı kararlarının açık ihlalini teşkil eden kimyasal silah kullanımını devam ettirdiği vurgulanan açıklamada bu tür saldırıların derhal soruşturulmasının beklendiği bildirildi. Uluslararası toplumun bu tür saldırılar karşısında tepkisini ortaya koyması gerektiği belirtilen açıklamada "Suriye rejimi üzerinde etki sahibi olan tarafları, ateşkes düzenlemesinin ağır ihlallerini oluşturan ve tamamen sivilleri hedef alan söz konusu acımasız saldırıların derhal durdurulmasını teminen sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *